Bundan birkaç yıl önce en büyük hayalim Amerika'yı görmek hatta bir süre bu ülkede yaşamaktı. Ancak bize bu kadar uzak bir ülkeye gitmek de orada yaşamak da oldukça maliyetli ve zor görünüyordu. Ta ki üniversite panosunda asılı duran o ilanı görene kadar... Unutulmaz bir yaz geçirmemi sağlayan Work and Travel ve diğer değişim programları ile her yıl çok sayıda genç yurt dışında hem çalışıp hem tatil yapıyor. İyi ama nasıl? İster Avrupa'da isterseniz de dünyanın öbür ucunda bulunan ülkelerde çalışırken seyahat edebileceğiniz alternatifler neler dersiniz?

Amerika'da Work&Travel

Yurt dışında çalışmak ve bir süre yaşamak isteyen üniversite öğrencileri için en uygun seçeneklerin başında Work&Travel geliyor. 18-29 yaş arasında gençlerin katılabileceği program ile Amerika Birleşik Devlet'leri'nin doğusundan batısına birçok eyaletinde hatta Alaska'da bulunan balık işleme tesislerinde bile çalışabilirsiniz. Programın en büyük avantajlarından biri öğrenciler için fazla masraf yapmadan yurt dışına çıkma ve yaşama olanağı tanıması. Herhangi bir özel yeteneğiniz olmasa da Amerika'nın farklı bölgelerinde yer alan eğlence parklarında, otellerde ve restoranlarda çalışabilir, İngilizce konuşma pratiği yaparken yeni insanlarla ve bambaşka kültürlerle tanışabilirsiniz.

Work&Travel yapmak isteyenler dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de iş seçimi. Program kapsamında başvurabileceğiniz işler genel olarak herkesin yapabileceği türden olsa da tüm yaz çalışacağınız işin genel olarak ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olması da önemli. Örneğin güneşin altında fazla kalamıyorsanız açık havada bulunan eğlence parkları yerine kapalı alanda çalışabileceğiniz restoran ve otelleri tercih edebilirsiniz. Yaklaşık üç ay çalıştıktan sonra dönüş yoluna geçmeden kalan 2-3 hafta süresince Amerika'nın başta New York, Los Angeles, Miami veya San Francisco gibi en güzel şehirlerini dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Hayallere şimdiden başladıysanız New York şehir rehberimize de bir göz atınAynı zamanda ''özgürlükler ülkesi'' olarak da bilinen Amerika Birleşik Devletleri'ne en uygun uçuş seçenekleri için tıklayın

Yurt dışında ucuz tatil için en iyi programlar

Avustralya'da Working Holidays

Eğer daha önce Work&Travel yaptıysanız veya rotanızı çok daha uzaklara doğru çevirmek isterseniz Avustralya'yı bir uçtan öbür uca keşfedebileceğiniz Working Holidays programına da katılabilirsiniz. Üstelik bu programda yaş aralığı daha geniş. Eğer 18-31 yaşları arasındaysanız Avustralya'da 12 ay çalışabilir ve 4 ay gezip tatil yapabilirsiniz. Bu program özellikle gelecekte Avustralya'ya yerleşme hayali kuranlar için benzersiz bir fırsat sunuyor. Ülkeye taşınmadan önce Avustralya'da yaşam koşullarını kendiniz görebilir ve ülkeyi bir turist gibi gezmenin ötesinde yerlisi gibi tüm olumlu ve olumsuz yanlarıyla değerlendirebilirsiniz. Avustralya'da Working Holidays programının en büyük artılarından biri de şüphesiz yabancı dilinizi geliştirmek için bulunmaz bir fırsat sunması. Ülkede geçireceğiniz 1 yıllık süre içinde çalışarak yaşam masraflarınızı çıkarabilir, katılacağınız İngilizce kurslar ve diğer eğitim programları ile İngilizce pratiği yaparak Avustralya hakkında neredeyse her şeyi öğrenebilirsiniz.

Working Holidays programı için seçeceğiniz şehri de programından beklentinize göre belirlemenizde fayda var. Örneğin eğer Sidney gibi büyük bir kentte olmak ve çalışırken bir yandan şehrin canlı kültürel ve sosyal olanaklarından yararlanmak isterseniz tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. Daha küçük şehirlerde ise hem yaşam giderleriniz daha fazla olacak hem de Avustralya'nın geleneksel yaşamıyla ilgili daha fazla şey öğrenebileceksiniz.Yolunuz bu uzak kıta ülkesine düşerse Avustralya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey burada. 

Üstelik Working Holiday yapmak için Avustralya tek seçenek değil. Dilerseniz ülkenin yakın komşusu Yeni Zelanda'da da bu programa katılabilir, birçok efsanevi filmin de çekildiği ülkede çalışıp yaşama şansı elde edebilirsiniz.

Yurt dışında ucuz tatil için en iyi programlar

Erasmus'la yeni bir macera

Bir süre yurt dışında yaşamak için tercihini Avrupa'dan yana kullanan gençler içinse en iyi seçeneklerden biri Erasmus. Avrupa ülkelerinde eğitimini sürdüren gençleri farklı kültürlerle tanıştırmayı ve akademik araştırmaları desteklemeyi amaçlayan program kapsamında Almanya, Portekiz, Polonya ve İtalya gibi birçok ülkede eğitiminizi sürdürebilirsiniz. Eğer üniversiteden mezun olduysanız da çok geç sayılmaz. Erasmus programına yüksek lisans eğitimine tam zamanlı olarak devam eden öğrenciler de katılabiliyor. Kattığı tüm akademik ve kültürel faydaların yanı sıra neredeyse programın kendisi kadar ünlenen Erasmus partilerinde eğlenmek için bile Erasmus yapabilirsiniz.

Yurt dışında ucuz tatil için en iyi programlar

Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa'da çalışırken çok sayıda şehri gezip görmek için sunulan olanaklar Erasmus ile sınırlı değil. Dilerseniz Avrupa Gönüllü Hİzmeti programına katılarak da Eski Kıta'nın birçok ülkesinde bir süre çalışabilir ve bu ülkelerde yaşayabilirsiniz. Avrupa'da gönüllülük geçmişten günümüze çok önemli bir kavram. İşte bu proje de gönüllülük anlayışını tanıtmak ve yaygınlaştırmak için planlanmış durumda. 17-30 yaş arası gençlerin katılabileceği Avrupa Gönüllü Hizmeti ile program dahilinde dilediğiniz ülkede çalışma şansınız var. Üstelik bireysel olarak gidebileceğiniz gibi isterseniz arkadaşlarınızla birlikte de ortak bir projede çalışabiliyorsunuz. Yıl içinde belirlenen tarihler arasında ülkelerin ulusal ajansına yapılan başvurular değerlendiriyor ve başvurusu kabul edilen katılımcılar işlemlerini tamamladıktan sonra kalacakları ülkeye doğru yola çıkabiliyorlar.

Yurt dışında ucuz tatil için en iyi programlar

Interrail ile trenle Avrupa

Peki ya çalışmayı pas geçip trenle Avrupa'da macera dolu bir yolculuğa çıkmak kulağa nasıl geliyor? Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için yapmanız gereken zaman kaybetmeden vizenizi ve Interrail biletinizi almak. Sonra ver elini Avrupa! Uygun fiyata seyahat etmek isteyen gezginler için Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından sağlanan Interrail Avrupa'nın 30 ülkesinde geçerli bir sistem. Dİlerseniz daha uygun fiyatlı ve sadece tek bir ülkede geçerli olan biletlerden alabilir ve ya tüm ülkelerde geçerliliği bulunan biletinizi alarak 30 gün boyunca çizdiğiniz rota doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Avrupa'da tren yolculuğu yapmanın en büyük avantajlarından biri de şehirlerin ve ülkelerin tüm güzelliklerini çok daha yakından görme fırsatına sahip olmanız. Bu arada, isterseniz bazı ülkeler arasında uçakla seyahat ederek uzun mesafeleri kısaltabilir ve çok daha fazla yer görebilirsiniz. Avrupa'nın en sevilen şehirlerine en uygun uçuş fırsatlarını karşılaştırmak için tıklayın. Avrupa'!nın birçok ülkesinde kalabileceğiniz uygun fiyatlı otel seçenekleri de sizi bekliyor. Seyahat edeceğiniz tarihlerde en avantajlı otel fırsatlarına göz atmak için acele edin.

Yurt dışında ucuz tatil için en iyi programlar

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.