Yurt dışında hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp


Murat Ekinay
| 2 Dakikalık Okuma| 414 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Eğitim, tatil veya iş için yurt dışına çıktığınızda eğer yabancı diliniz yeterli düzeyde değilse, ilk zamanlar iletişim kurmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama hemen paniğe kapılmayın. Çok kısa sürede öğrenebileceğiniz birkaç İngilizce cümle kalıbı ile havalimanında veya şehri dolaşırken yardım isteme ve yemek siparişi verme gibi konularda zorluk yaşamadan işlerinizi halledebilirsiniz.

1- Selamlaşma

Bir yere girdiğinizde veya havalimanında görevlilerle konuşmak istediğinizde ilk olarak ''hi, hello'' gibi kalıplarla selam verebilir veya günün saatine göre ''good morning, good evening'' kullanabilirsiniz.

2- Yardım isteme

Herhangi bir konuda yardım istemeniz gerektiğinde ''excuse me'' veya ''please'' diyerek giriş yapabilirsiniz. Daha sonra gitmek istediğiniz bir yer varsa haritadan göstererek yardım isteyebilirsiniz.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

3- Teşekkür ve özür dileme

Size yardım eden birine teşekkür etmeniz gerektiğinde en basit ve yaygın kalıplardan olan ''thank you'' veya yolda yürürken yanlışlıkla birine çarparsanız ''I'm sorry'' gibi yine basit kalıplar işinizi görecektir.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

4- Fiyat sorma

Yurt dışına çıktığınızda ilk anda bir şeyler satın almanız gerektiğinde fiyat sormanız gerekcek. Bunun için yine en sık kullanılan İngilizce soru kalıplarından olan ''How much is this?'' kullanarak almak istediğiniz şeyin fiyatını öğrenebilirsiniz. Eğer cümle kalıplarının okunuşlarını da öğrenmek isterseniz, Google Translate gibi çeviri sitelerinden veya mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

5- Sayılar ve rakamlar

Başta fiyat sorarken ve alışveriş yaparken olmak üzere sayılar ve rakamlar da yurr dışında en fazla işinize yarayacaklar arasında. En azından birden 100'e kadar sayıların yazılış ve okunuşlarına göz atarak gerektiğinde kullanabilirsiniz.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

6- Tanışma 

Yeni insanlarla tanışırken kullanabileceğiniz cümleler de son derece basit ve kolay. ''My name is...'' kalıbıyla isminizi söyleyebilir veya ''What is your name?'' ile karşınızdaki kişinin adını öğrenebilirsiniz. Bunların okunuşlarını da yine sesli bir elektronik sözlük veya mobil uygulama ile dinleyebilirsiniz.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

7- Bir şey isteme

Kafede veya restoranda oturuken sipariş vereceksiniz ama nasıl? Genellikle akla ilk ''I want...'' gelse de bunu yerine daha yaygın ve doğru kabul edilen ''I would like to...'' kalbını kullanabilirsiniz. Cümlenin sonuna istediğiniz şeyi eklemeniz veya menüden göstermeniz yeterli.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

8- Bir şey çağırma

Bulunduğunuz yerde taksi, polis veya başka bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda ise ''Please call...'' kalıbı hayat kurtarıcı olacak. Cümlenin sonunu gereken şeyle bitirerek ''Please call a taxi'' veya ''Please call a police '' gibi kalıplarla bu konularda yardım alabilirsiniz. Yurt dışına seyahat ettiğinizde hayatınızı kolaylaştıracak diğer öneriler için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Yurt dışında  hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.