Yurt dışında hayatınızı kurtaracak 8 İngilizce kalıp


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 212

Eğitim, tatil veya iş için yurt dışına çıktığınızda eğer yabancı diliniz yeterli düzeyde değilse, ilk zamanlar iletişim kurmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama hemen paniğe kapılmayın. Çok kısa sürede öğrenebileceğiniz birkaç İngilizce cümle kalıbı ile havalimanında veya şehri dolaşırken yardım isteme ve yemek siparişi verme gibi konularda zorluk yaşamadan işlerinizi halledebilirsiniz.

1- Selamlaşma

Bir yere girdiğinizde veya havalimanında görevlilerle konuşmak istediğinizde ilk olarak ''hi, hello'' gibi kalıplarla selam verebilir veya günün saatine göre ''good morning, good evening'' kullanabilirsiniz.

2- Yardım isteme

Herhangi bir konuda yardım istemeniz gerektiğinde ''excuse me'' veya ''please'' diyerek giriş yapabilirsiniz. Daha sonra gitmek istediğiniz bir yer varsa haritadan göstererek yardım isteyebilirsiniz.

2- Yardım isteme

3- Teşekkür ve özür dileme

Size yardım eden birine teşekkür etmeniz gerektiğinde en basit ve yaygın kalıplardan olan ''thank you'' veya yolda yürürken yanlışlıkla birine çarparsanız ''I'm sorry'' gibi yine basit kalıplar işinizi görecektir.

3- Teşekkür ve özür dileme

4- Fiyat sorma

Yurt dışına çıktığınızda ilk anda bir şeyler satın almanız gerektiğinde fiyat sormanız gerekcek. Bunun için yine en sık kullanılan İngilizce soru kalıplarından olan ''How much is this?'' kullanarak almak istediğiniz şeyin fiyatını öğrenebilirsiniz. Eğer cümle kalıplarının okunuşlarını da öğrenmek isterseniz, Google Translate gibi çeviri sitelerinden veya mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

4- Fiyat sorma

5- Sayılar ve rakamlar

Başta fiyat sorarken ve alışveriş yaparken olmak üzere sayılar ve rakamlar da yurr dışında en fazla işinize yarayacaklar arasında. En azından birden 100'e kadar sayıların yazılış ve okunuşlarına göz atarak gerektiğinde kullanabilirsiniz.

5- Sayılar ve rakamlar

6- Tanışma 

Yeni insanlarla tanışırken kullanabileceğiniz cümleler de son derece basit ve kolay. ''My name is...'' kalıbıyla isminizi söyleyebilir veya ''What is your name?'' ile karşınızdaki kişinin adını öğrenebilirsiniz. Bunların okunuşlarını da yine sesli bir elektronik sözlük veya mobil uygulama ile dinleyebilirsiniz.

7- Bir şey isteme

7- Bir şey isteme

Kafede veya restoranda oturuken sipariş vereceksiniz ama nasıl? Genellikle akla ilk ''I want...'' gelse de bunu yerine daha yaygın ve doğru kabul edilen ''I would like to...'' kalbını kullanabilirsiniz. Cümlenin sonuna istediğiniz şeyi eklemeniz veya menüden göstermeniz yeterli.

8- Bir şey çağırma

8- Bir şey çağırma

Bulunduğunuz yerde taksi, polis veya başka bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda ise ''Please call...'' kalıbı hayat kurtarıcı olacak. Cümlenin sonunu gereken şeyle bitirerek ''Please call a taxi'' veya ''Please call a police '' gibi kalıplarla bu konularda yardım alabilirsiniz. Yurt dışına seyahat ettiğinizde hayatınızı kolaylaştıracak diğer öneriler için yazımıza göz atmayı unutmayın.

8- Bir şey çağırma

Tuğba Hacıbayramoğlu
2218 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.