• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yurt dışında dil eğitimi nasıl bir bütçe gerektirir?

Yurt dışında dil eğitimi nasıl bir bütçe gerektirir?

cemdisbudak

Dil öğrenmek için tercih edilebilecek ülkeler ve şehirler hangileri konusunda da söylediğimiz gibi yurt dışında dil eğitimine olan ilgi her yıl daha da artıyor. Bu ilginin temel sebeplerinden birisi kesinlikle kültür ve konuşma alışkanlığı kazanmak fakat bu maliyetli bir iş olsaydı talep bu kadar artmazdı.

Türkiye’deki dil okullarında bir kur İngilizce eğitim ücreti 750TL ile 1600TL arasında değişiyor, ortalama bir İngilizce konuşmak için de 3 – 4 kur ders almanız gerekiyor. Eğitim arkadaşlarınız Türk olduğundan, sokağa çıktığınızda konuşacağınız dil Türkçe olduğundan eğitim ne kadar iyi olursa olsun, yabancı dil sizin için tam anlamıyla bir ihtiyaca dönüşmediğinden çok başarılı sonuçlar ne yazık ki alınamıyor. Yurt dışı eğitimde ise çok uluslu bir dil okulu seçerseniz, yabancı dil sizin için bir ihtiyaç haline geliyor.

Yurt dışında dil okulu seçmeden önce kendi bütçenize göre hareket etmeniz gerekiyor. Dil okulunun pahalı olması size oranın çok iyi bir okul olduğunun garantisini vermez. Aynı şekilde ucuz okullar da kötü değiller. Okul araştırmalarını sıkı tutmak gerekiyor. Mesela ABD’de 6 aylık bir okula yaklaşık 3000 dolar veriyorsunuz, uçak bileti de 1000 dolar civarında olacak gideceğiniz eyalet de pahalı bir eyaletse bu dil okulu size çok pahalıya patlayacaktır. Kanada’nın da ABD’den aşağı kalır yanı yok orada geçireceğiniz bir 6 ay için de yaklaşık 3000-4000 dolar ücret ödüyorsunuz, uçak masrafları gibi ek giderler de işin içine girince yine bütçeyi aşma riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. İngiltere’de de çok sayıda dil okulu var orada 6 ay için 3000 dolar civarında fiyatlarla karşılaşıyorsunuz, uçak bileti masrafınız biraz daha düşük olsa da İngiltere pahalı bir ülke, para birimi sterlin de Türk lirasına oranla daha yüksek değere sahip. Eğer bu ülkeye dil okuluna gidecekseniz, Londra gibi pahalı kentler yerine daha ucuz illerde konaklamayı deneyin. Son yılların yükselen trendi Malta’da ise yaklaşık 1600 – 2500 Euro’ya 6 aylık bir okula kayıt olabilirsiniz. Malta ekonomisinde eğitim turizmi yerini sağlamlaştırıyor, sürekli yeni yatırımlar var. Malta’da eğitim alacaksanız okulu iyi araştırın.

Dil okullarında kaldığınız süre arttıkça dil okulu ücreti de ucuza geliyor. Bir aylık dil okulu ücreti ile 3 aylık eğitim ücreti arasındaki fark çok fazla değil. Okul tercihinizde okulun kalitesi okulun fiyatından önce gelmeli. Bu seyahatin bütçesini hesaplarken dikkatli davranın çünkü bütçe sadece okul fiyatı ile bitmiyor. Aile yanında kalmak, apartmanda kalmak, okul yatakhanesinde kalmak gibi çok sayıda farklı alternatifin de içinde bulunduğu bir de kalacak yer bütçesi yapmanız gerekiyor. Fiyat ve şartlarla ilgili iyi bir araştırma yapmanız kaydıyla, yurt dışı eğitimin ilerleyen hayatınızda ve kariyerinizde çok faydası olacağını düşünüyorum, kesinlikle tavsiye ederim.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
61 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN