Yurt dışına pasaportsuz ve vizesiz uçuyoruz

muratekinay
İçindekiler

Yurt dışına çıkmak isteyenleri en çok zorlayan konuların başında pasaport ve vize alma zorunluluğu geliyor. Ancak birçok kişi tarafından yurt dışı tatili için zorunlu görülen bu belgelere gerek duymadan da seyahat edilebilecek alternatif rotalar var. Akdeniz’in en güzel tatil merkezlerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve sınır komşumuz Gürcistan’a pasaport ve vize almadan seyahat edebilme özgürlüğü yurt dışına çıkmak isteyenlerin ilgisini bu iki ülkeye çekiyor. Özellikle son dönemlerde Enuygun.com üzerinden satılan yurt dışı uçak biletlerinin büyük bölümü de yine bu destinasyonları işaret ediyor.

Kıbrıs açık ara önde

Yılın büyük bölümünde sıcak ve ılıman iklimi, benzersiz koyları, plajları, tarihi kalıntıları ve tabii hellim peyniri gibi kendine has lezzetleriyle Kıbrıs her dönemde tatilcilerin gözdesi. Tüm bunlara Türk vatandaşları için pasaport ve vize almadan seyahat edebilme özgürlüğü de eklenince adanın Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa gibi şehirler turist akınına uğruyor. Özellikle son 6 ayda Enuygun.com üzerinden alınan yurt dışı biletlerin önemli bir bölümü de Kıbrıs’a ve Gürcistan için alınmış durumda. Ziyaretçilerine görülmeye değer çok sayıda güzellik sunan Kıbrıs’ta gezilebilecek tarihi yerlerin başında Girne Kalesi, Salamis Harabeleri, Bellapais Manastırı gibi yerler var. Üstelik adanın sahil kentlerinde sonbaharda bile düzenlenen tekne turlarına katılabilir, Kıbrıs’ın en güzel koylarını keşfedebilirsiniz. İşi biraz daha ileri götürüp Kıbrıs'a yerleşmeyi düşünüyorsanız, bunun için çok geçerli nedenler var. Adaya gitmek için sabırsızlanıyorsanız en uygun uçak biletleri de bir tık uzağınızda.

Son yılların favorisi Batum

Özellikle son yıllarda yıldızı parlayan seçeneklerden biri de Batum. Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında yer alan renkli ve hareketli şehri Batum’a gitmek için yapmanız gereken tek şey uçak biletinizi almak yolculuk hazırlıklarına başlamak. Batum’da isterseniz denize girebilir veya Piazza Meydanı, Avrupa Meydanı ve Tiyatro Meydanı gibi göz alıcı tarihi yapıların bulunduğu yerlerde gezebilirsiniz. Benzerlerini Avrupa ülkelerinde de görebileceğiniz Astronomik Saat de kentte karşınıza çıkacak en ilginç eserlerden biri. Üstelik farklı türlerde ağaç ve bitkilere meraklı olanlar için dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri de burada. Batum’a ulaşım için şehre direkt uçabileceğiniz gibi dilerseniz Trabzon veya Kars’a gelerek buradan arabayla da sınırı geçebilirsiniz. Gürcistan’ın heyecan verici şehri Batum’a en uygun seferleri hemen karşılaştırın.

Ülkemizde herhangi bir şehre gider gibi kolayca seyahat edebileceğiniz bu yerlerde farklı kültürlerle tanışabilir, Kıbrıs’ta direksiyonu sağda bulunan araçlardan birini kiralayarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Batum ise genel olarak renkli gece hayatıyla bilinen bir yer. Gündüz denize girip tarihi yerleri dolaşabilir, geceleri ise şehirde yer alan kulüplerde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar