Yurt dışına çıkmadan önce hangi hazırlıkları yapmalıyız?


Cem Dişbudak
| 2 Dakikalık Okuma| 82 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Gideceğiniz ülkede keyifli günler geçirmek için seyahat planlarınızın en ince ayrıntılarına kadar bir kontrolden geçmesi gerekiyor. Yurt içi olsa bir şekilde anlaşabilirsiniz ve eksiklerinizi kolayca giderebilirsiniz ama geleneklerini iyi tanımadığınız bir yabancı ülkeye gitmeden önce sorun çıkmaması için birkaç noktaya dikkat etmelisiniz.

Erken rezervasyon

Hem uçak bileti hem de otel için seyahat planlarınız netleşmeye başladığı anda hemen iptal edilebilir bilet ve rezervasyon aramaya bakın. Eğer seyahat kesin ise iptal edilebilir opsiyonuna da gerek yok. Karşılaştırma siteleri aracılığıyla sizin için en uygun fiyata sahip olan yerlerde rezervasyon yapın. Ben garantici bir insan olduğumdan dolayı hem iptal edilebilir seçeneğini kullanıyorum hem de seyahat sigortası yaptırıyorum. Dünyanın binbir türlü hali var.

Liste yapın

Çanta hazırlamak da yurt dışı seyahatlerinin en zor yanlarından biri neyi almalıyım neyi almamalıyım, orada bundan bulabilir miyim soruları hemen hemen birkaç saatinizi alan sorular. Hava yolu firmalarının size sunduğu limitler çerçevesinde çok da ağır olmayan bir çanta hazırlayın. Marketlerden alabileceğiniz ürünlere daha az yer verin. Orada bulur muyum diye şüpheye düştüğünüz ürünleri internetten araştırın.

İnternet, konuşma ve mesajlaşma

200 liraya Paris’e bilet bulup 250 lira telefon faturası ödemek istemiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle yurt dışı seyahatlerine çıkmadan önce avantajlı internet ve konuşma paketlerini araştırın. Bir arkadaşım geçen sene Almanya’ya çok uygun fiyatla bir seyahat ayarladı. Bir haftalık gezisini ne kadar ucuza getireceğini anlatıyordu. Döndüğünde de keyfi gayet yerindeydi - telefon faturası gelene kadar. Hiç bir şey yapmadan sadece Foursquare’de farklı lokasyonları araştırıp bir de Facebook’ta biraz gezinmiş olmasına rağmen telefon faturası bir kaç yüz lira gelmişti. Halbuki internette beş dakikalık bir araştırmayla Almanya’ya girişte yirmi euro’ya ciddi bir kullanım hakkı olan (t-mobile deutsche telekom vs) telefon kartını havaalanında kolaylıkla alabilir, bu çok ciddi sıkıntıyı yaşamazdı.  

 

Para birimi

Gideceğiniz ülkeye 10.000 TL ile gitmeniz bile bazen hiçbir kapıyı açmaya yaramıyor. Çünkü döviz bürolarında Türkiye’de olduğu gibi her ülkenin parası bulunmuyor. İyi bir araştırma yapın ve kendinizi garanti altına almak için yanınıza dolar ve euro alın.

Kitapçık ve sözlük

Aman canım ne olacak ki o kitapların yararı ne olacak ki demeyin! Hayat kurtarıyorlar. Her yerde herkesin İngilizce konuşabildiğini düşünmek büyük bir hata. O yüzden kendinizi garanti altına alın.

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.