Yurdumuzdan fazla keşfedilmemiş 5 harika yer

muratekinay

Hem tarihi hem de doğal zenginlikler açısından en şanslı coğrafyalardan olan ülkemizde görülmeye ve keşfedilmeye değer sayısız güzellik var. Ancak bu yerlerden bazıları tüm çekiciliğine rağmen halen pek fazla bilinmiyor. İşte, Türkiye’nin çok fazla öne çıkmayan cennet rotaları…

İçindekiler

1- Hatay

Adını daha çok enfes künefesiyle birlikte andığımız Hatay aynı zamanda Anadolu coğrafyasının en eski yerleşim bölgelerinin başında geliyor. Günümüzden binlerce yıl eskiye kadar giden geçmişiyle tarihe merakı olanları cezbeden şehir aynı zamanda ülkemizin en büyük mozaik müzelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Kurtuluş Mahallesi ve yakınlarında dolaşarak zamanda yolculuk yapabilir veya Habibi Neccar Camii, Selimiye Camii ve Türk Katolik Kilisesi gibi ibadethaneleri görebilirsiniz. Hatay’da ticari yaşamın nabzının attığı yerlerden olan Uzun Çarşı da kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tüm bunlar yeterli gelmezse, Hatay yollarına düşmek için bu önerilere bir göz atın! 

Hatay

Uçak Bileti

2- Karaburun

İzmir gibi ülkemizin en turistik şehirlerinden birinde bulunmasına rağmen en yoğun sezonda bile bir yerin nasıl bu kadar sakin, karmaşadan uzak ve huzurla dolu olabildiğine şaşırmamak elde değil! Karaburun’un İzmir’in merkezine uzaklığı 100 kilometreden biraz fazla ve şehir merkezinden buraya yolculuk 2 saate yakın sürüyor. Üstelik keskin virajlarla dolu yolu aşmak pek kolay değil. Belki de tüm bu zorluklar nedeniyle Karaburun halen ülkemizde fazla keşfedilmemiş, sakin yerler arasında gösterilebiliyor. Bölgede bazı koylar o kadar berrak ve ıssız ki yaz aylarında geldiğinizde kendinizi bir an için ıssız bir adada yüzüyor gibi hissedebilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında ise iyice sakinleşen sahilde yürüyerek ve manzara fotoğrafları çekerek dinlenmek mümkün. Karaburun’u gördükten sonra biraz İzmir’in tadını çıkarmak isterseniz de şehirle ilgili ipuçları burada. İzmir’e uçuracak uygun fiyatlı uçuş fırsatlarını karşılaştırmak ve biletinizi satın almak isterseniz tıklayın yeter.

Karaburun

3- Ortakent

Ege’nin popüler tatil beldesi Bodrum’a hem yakın hem de uzak olmak istediğinizde Ortakent’in yolunu tutabilirsiniz. Halen sakin bir balıkçı kasabası atmosferini yaşayabileceğiniz Ortakent dilediğiniz an eğlence merkezlerine ve kalabalık yerlere kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir noktada. Adını bölgede dolaşan develerden alan ve diğer ismiyle Kargı Koyu olarak da bilinen Camel Beach bölgede denize girmek veya sahilde keyif yapmak için ideal. Yaz sezonu dışında kalan zamanlarda ise burası gitgide sakinleşen ortamıyla tam bir kafa dinleme noktası haline geliyor. Bu arada, akşama doğru hava yavaştan kararmaya başladığında bölgenin meşhur gün batımı manzarasını seyretmeyi unutmayın. Bodrum’a geldiğinizde kalabileceğiniz otelleri Bodrum otelleri sayfamızdan karşılaştırabilir veya Bodrum uçuşlarına buradan göz atabilirsiniz.

Ortakent

4- Faralya

Özellikle son yıllarda şehirden kaçanların gözde rotalarından biri haline gelen Kabak ve Kelebekler Vadisi gibi koylarıyla Faralya’nın popülerliği gitgide artıyor. Buna karşılık burası halen Bodrum, Marmaris ve Çeşme gibi tatil beldeleriyle kıyaslandığında sakinliği ile bilinen yerlerden. Antik kalıntılara ilgisi olanları eski Likya yerleşimlerine yakınlığı ile cezbeden Faralya’ya ilkbahar veya sonbahar aylarında gelirseniz konaklama ve diğer giderler için daha az bir bütçe ayırarak yola çıkabilirsiniz. Üstelik bu dönemlerde bölge çok kalabalıklaşmadan tatilinizi yapabilirsiniz.

Fethiye

5- Kars

2000 metreye yaklaşan rakımıyla ülkemizin en yüksek kent merkezi olan Kars son derece ilginç bir şehir. Bir dönem Rus hakimiyetinde kalan Kars’ta özellikle bu dönemden günümüze ulaşan binalar şehre Anadolu’nun diğer kentlerinden çok daha farklı bir kimlik kazandırıyor. Piti kebabı ve Kars kaşarı gibi geleneksel lezzetleri ise başlı başına çok uzaklardan Kars’ın yollarına düşmek için yeterli nedenler arasında sayılabilir. Şehre geldiğinizde merkeze yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan Ani kalıntılarını de görmeden Kars’tan ayrılmayın. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren harabelere gelirken merkezden bir araba kiralayabilir veya taksileri kullanabilirsiniz. Kars’ı görmek isteyenler için daha fazla öneri yazımızda! Ülkemizin farklı şehirlerinden Kars’a uçuşları karşılaştırmak isterseniz de hemen tıklayın. 

Kars


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN