Yunanistan'a kapıda vize uygulaması sürecek

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği'nin kararı doğrultusunda kapıda vize uygulamasını kaldırmak zorunda kalan Yunanistan, uygulamayı 1 yıl daha sürdüreceklerini açıkladı. Evraksız kolayca alınan kapıda vize uygulaması nedeniyle son yıllarda Yunan adalarına giden Türklerin sayısı artmıştı. Ancak Avrupa Birliği geçtiğimiz ay aldığı bir kararla bu uygulamayı durdurdu. Adalarda Türk turistlerin ekonomiye büyük katkı yaptığını belirten Yunan hükumeti ise duruma itiraz etti.

1 yıl daha uzatıldı

Yunanistan Avrupa İşlerinden Sorumlusu Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos Yunan adalarına girişte kapıda vize alınabilmesini sağlayan uygulamayı bir yıl daha uzattıklarını açıkladı. Bilindiği üzere Türkiye'nin Ayvalık, Bodrum, Çeşme, Marmaris, Kaş, Kuşadası gibi kıyılarından Yunan adalarına feribot seferleri düzenleniyor. Yaklaşık 3 günde çıkan kapıda vize, pasaport, vize formu, resim ve feribot biletleriyle 35 Euro gibi bir ücret karşılığında tur şirketlerinden vize alınıyor. Hem ekonomik oluşu hem de kolay alınması sebebiyle de özellikle yaz aylarında Türkler çok ilgi gösteriyordu.

 

Türklerin Yunan Adalarına ilgisi büyük

Kapıda vizeyle Yunan Adaları yazısında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabileceğiniz bu uygulamanın bir yıl daha uzatılması sevindirici oldu. Türkiye'den Ayvalık'tan Midilli'ye Çeşme'den Sakız'a, Kuşadası'ndan Sisam'a, Bodrum'dan Kos'a, Marmaris ya da Bodrum'dan Rodos'a, Kaş'tan da Meis'e gidebilirsiniz.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar