Yunan adalarına kapıda vize uygulaması kalktı

tugbahacibayramoglu

Ulaşım ve vize kolaylığı nedeniyle Türklerin yoğun olarak rağbet gösterdiği Yunan adalarına kapıda vize uygulaması kaldırıldı. Avrupa Birliği Komisyonu'nun kapıda vize olarak bilinen uygulamaya yeni turizm sezonu için onay vermediği açıklandı.

İçindekiler

2012 yılından bu yana uygulanıyordu

2012 yılından bu yana uygulanan ve son yıllarda Türklerin çok rağbet ettiği kapıda vize uygulamasıyla kolayca formalite olmadan kısa süreli vize alınabiliyordu. Ayvalık, Bodrum, Datça, Kuşadası, Çeşme gibi merkezlerden kalkan feribotlarla da yaklaşık 1 saatlik yolculukla Yunan adalarına gidilebiliyordu.

yunan adaları

Uçak Bileti

Yunanistan'ın ikna baskısı yetmedi

Yunanistan'ın tüm baskısına rağmen AB Komisyonunu ikna edemediğini belirten yetkililer, Türklere vize işlemleri konusunda kolaylık sağlayacaklarını açıkladı. Yunan hükumeti sıkıntıların aşılması için Türkiye'deki konsolosluklara personel takviyesi yapılacağını ve vize başvurularında elektronik sistem kullanılacağını açıkladı. Türklerin yoğun olarak gittiği adalardaki yetkililer karardan rahatsız olduklarını vurguladı.

yunanistan

Midilli, Sakız, Kos, Meis gibi adalara gidilebiliyordu

Kapıda vizeyle Yunan Adaları yazımızda da belirttiğimi gibi kolayca alınabilen vize sayesinde özellikle Türkiye'ye yakın kıyılardaki adalara Türkler çok rağbet gösteriyordu. Midilli, Sakız, Rodos, Kos, Sisam, Meis ve Sömbeki adalarına 2012 yılından bu yana kapıda vize uygulamasıyla gidilebiliyordu.

kos adası


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN