Emniyet Genel Müdürlüğü hız sınırını arttırmak için düzenleme yaptı. Buna göre en fazla hız sınırının şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre ve otoyollarda 120 kilometreyi geçmemesi yönünde çalışma yapılıyor.

Son zamanlarda özellikle sahil yolu ve belli caddelerde hız sınırını belirleyen EDS sistemleri devreye girdiğinden beri trafik cezası yiyenlerin oranı arttı. Bu yollarda hız sınırı 70 km oluyor ve boş yolda bu sınırı farkına varmadan geçebiliyoruz. İşte yeni sistemde hız sınırının 80 km'ye çıkması bekleniyor.

UKOME hız limitini 50 olarak belirlemişti

Eğer hız sınırı artarsa şehir içi yollardaki hız sınırı da artmış olacak. Mevcut düzenlemeye göre Karayolları Trafik Yönetmeliği ile yerleşim yerleri içindeki hız limitleri 50 kilometre olarak belirlenmiş ve Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) ile il trafik komisyonlarına yerleşim yerleri içindeki hız limitlerini 20 kilometreye kadar artırma yetkisi verilmişti.

Şehiriçi hız sınırı 80 km’ye çıkacak

UKOME ile il trafik komisyonları, birçok şehir içi ana yolda hız sınırını 20 kilometre arttırarak 70 kilometreye çıkarmıştı. Ancak hız sınırının artması durumunda şehir içi yollarda da hız sınırı 80 kilometreye yükselecek. Bu da özellikle yollara konulan hız sınırı sistemleriyle 70 kilometreyi geçen pek çok kişinin cezasını azaltacak. Mevcut sistemde 73 km hızla bile gitseniz trafik cezası kesiliyordu.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.