Dünya üzerinde keşfedilmeye değer sayısız yer var. Ancak bunların bazılarını görmeyi planlıyorsanız elinizi çabuk tutsanız iyi olur. Çünkü aralarında Seyşeller, Venedik ve Madagaskar'ın da bulunduğu bu yerler bir süre sonra tamamen yok olabilir.

1- Seyşeller

Balayı tatillerinin değişmez rotalarından biri olan tropikal tatil cenneti Seyşeller etkisi gitgide artan erozyon nedeniyle yok olma tehlikesi altında. Kesin olmamakla birlikte erozyonun bu hızla devam etmesi halinde Seyşeller'in 50-100 yıl gibi bir süre içinde yok olacağı öngörülüyor. Yani bu egzotik tatil cennetini görmenin hayalini kuruyorsanız acele edin ve hemen Seyşeller uçak biletlerini karşılaştırın.

2- Venedik – İtalya

Tarihi kanallar arasında gezinen gondollarıyla ünlü Venedik'te tatil yapmak istiyorsanız yine acele etmelisiniz. İtalya'nın ve Avrupa'nın en popüler rotalarından Venedik'te yükselen sulara karşı çeşitli önemler alınıyor. Ancak bu önlemler suların yükselişini biraz yavaşlatsa da tamamen önüne geçemiyor. Her yıl düzenlenen renkli karnavalıyla da ünlü şehirde mutlaka görülmesi gerekenler Venedik'te gezilecek yerler galerimizde.

Yok olmadan önce görmeniz gereken 7 harika yer

3- Machu Picchu – Peru

İnkaların tarihi şehri Machu Pichu da Peru'nun ve Güney Amerika'nın en fazla ziyaretçi çeken kalıntıları arasında. Dünyanın bir ucundan bile gezginleri çeken kalıntılar bu alanda dünyanın en önemli yerlerinden biri olarak anılıyor. Ancak burayı görmek isteyenler de acele etmeli. Çünkü Machu Picchu etkisini yıllar içinde arttıran erozyon nedeniyle yok olabilir.

Yok olmadan önce görmeniz gereken 7 harika yer

4- Alpler – Avrupa

İsviçre ve Avusturya gibi Avrupa'nın farklı ülkelerine yayılan Alp Dağları'nda kayak yapmak neredeyse her kayak tutkunu gezginin hayalidir. Bu hayalin sadece bir hayal olarak kalmasını istemiyorsanız birkaç yıl içinde bu etkileyici dağ sıralarının yolunu tutun. Nitekim küresel ısınmasının etkisi ile Alpler gitgide eriyor.

Yok olmadan önce görmeniz gereken 7 harika yer

5- Tac Mahal – Hindistan

Dünyanın en fazla ziyaret edilen yapılarından biri de Hindistan'da bulunan Tac Mahal. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde oluşan manzarayı görmek için gezginler buraya akın ediyor. Ancak Tac Mahal de dünyada tehdit altında bulunan yapılar arasında. Nedeni ise artan kirlilik ve erozyon. Tac Mahal dışında da görülecek pek çok yere sahip Hindistan'a uçak biletleri burada

Yok olmadan önce görmeniz gereken 7 harika yer

6- Büyük Bariyer Resifi – Avustralya

Aynı zamanda yeryüzünde yaşayan en büyük canlı olarak bilinen Büyük Bariyer Resifi Avustralya açıklarında bulunuyor. Zengin sualtı yaşamıyla göz kamaştıran resife dalmak sonsuz bir renk denizinde yüzmek gibi. Ancak resif özellikle son yıllarda küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle küçülerek yok olma tehlikesi altında bulunan yerlerden. Çok geç olmadan Büyük Bariyer Resifi'ni görmek ve mavi dünyanın derinlerine dalmak isterseniz Avustralya uçak biletlerini karşılaştırmaya başlayın.

Yok olmadan önce görmeniz gereken 7 harika yer

7- Çin Seddi - Çin 

İnsanlık tarafından inşa edilen en büyük yapı olan Çin Seddi'nin tarihi günümüzden 2000 yıl öncesine gidiyor. Çin Seddi'nin bugün birçok bölümü neredeyse ilk yapıldığı dönemlerdeki gibi sağlam ancak erozyon gibi doğa olayları ve insanların neden olduğu aşındırmalar yakın bir gelecekte ünlü savunma duvarının yok olmasına neden olabilir. Po Hay Körfezi'nden başlayan Çin Seddi'nin bazı bölümlerini ülkenin başkenti Pekin'in yakınlarında görebilirsiniz. Ülkeyi Moğol saldırılarından korumak ve ülkeden kaçışların önüne geçmek amacıyla inşa edilen Çin Seddi'ni görmek için hemen tıklayın ve Pekin uçuşlarını karşılaştırın. Şehirde görülecek önemli yerler ise Pekin'de gezilecek yerler galerimizde.

Yok olmadan önce görmeniz gereken 7 harika yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.