Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) açıkladığı verilere göre, kartlı ödemelerde yılbaşı, Kurban ve Ramazan Bayramları'nın ardından yılın en hareketli günü oldu. 31 Aralık 2012’de kartlarla 10,6 milyon işlem adedi ile 1,4 milyar lira tutarında alışveriş gerçekleştirildi. Böylece yılbaşı, Kurban ve Ramazan bayramlarından sonra, yılın en hareketli üçüncü günü olarak öne çıktı.

En çok market alışverişi yapıldı

BKM verilerine göre, 31 Aralık 2012 günü, kredi kartıyla en çok marketlerden alışveriş yapıldı. Yılın son gününde market alışverişleri, 3,6 milyon işlem adedi ve 215 milyon lira tutar ile Aralık ayının en yüksek değerlerine ulaşırken, bu işlemlerde ortalama alışveriş tutarı 59 lira oldu.

İnternet alışverişi zirve yaptı

31 Aralık 2012 günü, internetten yapılan kartlı ödemeler Aralık ayının zirvesine ulaştı. Bu tarihte kartlarla internetten 159 milyon lira tutarında alışveriş gerçekleştirildiği belirtilerek yılı evinde karşılamayı seçenlerin, internetten yiyecek alışverişi yapmayı tercih ettiği kaydedildi.

POS ödemelerinde düşüş var

Buna paralel olarak 31 Aralık günü, restoranlarda POS'lar üzerinden kredi kartıyla yapılan harcamalarda düşüş var. 30 Aralık günü kartlarla restoranlarda, 800 bin adet işlem gerçekleşirken, 31 Aralık günü bu rakamın 680 bin adede geriledi.

Yeni yılı yeni giysileriyle karşılamak isteyenler ise 29-30 Aralık tarihlerinde 2,7 milyon işlem adedi ile 274 milyon liralık alışveriş yaptı.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.