Yıl sonunda tüm hesaplar kapatılır, en azından fitlenmeye ve denkleştirilmeye uğraşılır. Bu hesapları hem geçmişi temize çekmek hem yeni kararlar almayı kolaylaştırmak için yaparız.

Bu yeni yıl kararlarını yerine getirmekte zorlansak da bu yıl evdeki hesabın çarşıya uyması için neler yapmalı, geçtiğimiz yıl direndiğimiz aslında bize uymayan o kararlara nasıl şekil vermeli birlikte bir bakalım;

Yıl boyunca en önemsediğimiz konulardan biri, listeler oldu. Her ne konuda olursa olsun, market alışverişinizden tutun da, hediye listelerine, bütçe düzenlemelerine kadar yazmanın yapılmış ve yapılacak harcamalarınızı kayda almanın en iyi yöntem olduğunun altını çizmeye çalıştık. Kararlarınızın uygulanabilirliğini, sonuçlarını ölçmek için de yazmak en güvenilir yöntem olacaktır.

Tam yılbaşı öncesi bütçe planınızı aşmamak, genel alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirmek elbette sizin elinizde. Kendinize yasaklar koymakla değil, hedefler belirlemekle başlayın. Biraz da yeni pazarlama trendlerinden haberdar olmak işinize yarayacaktır, örneğin mağaza manipülasyonlarını öğrenmek ya da bütçenizi 5 dakika ayırarak koruyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hayatımızı zorlaştıran alışkanlık ve inançlardan kurtulmak; unutmamız gereken efsaneleri bir kenara bırakmak bu yıl alınması gereken kararlara eklenmeli. Yatırımlarınızı, kredi kartı borçlarınız, kredi ve kredi borcu ödemelerinize ait planlarınızı buna göre tekrar gözden geçirmek önemli. Bu yıl yaşanan gelişmelerin ardından, Merkez Bankası kararları ile kredi faiz oranlarında artış yaşandı ve bunun etkileri sürmekte.

Kredi kartı düzenlemeleri tedirgin ettiyse de kredi kartını kullanarak ayı döndüren maaşlı çalışanlar, ihtiyaç kredisi alternatifine yönelerek ilk dalgayı atlattılar. Bu yıl boyu genel kriz ortamını aşmak ekonomistlere göre zor olsa da, stabil kalmak durumu korumak mümkün. Kredi kartınız nakit avansa kapanırsa ya da kredi başvurusu red olursa önlemleriniz hazır olmalı.

Tasarruf taktiklerini, ev içi tasarruf noktalarını ve daha paralı yaşamanın yollarını sizlerle paylaşıyoruz ve bu konularla ilgili tüm güncel bilgileri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Siz de 2012 için aldığınız kararları, başarı öykülerinizi bizlerle paylaşın, yayınlayalım deneyimlerimizi büyütelim!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.