Lisede coğrafya dersinde Karadeniz iklimini işlerken hoca “Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan insanlar yazın daha serin olduğu için yaylalara göç ederler” cümlesini sürekli tekrarlardı, hatırladın mı? O zamanlar tabii teneffüse kaç dakika kaldı diye düşünüp umursamazdık yayla neymiş, göç neymiş ama şimdi yaylaya gitmek popüler oldu. İyi de oldu çünkü şehir hayatının kaosundan, griliğinden, trafiğinden kurtulmanın en güzel yolu, yaylaya çıkıp doğayla iç içe olmak.

Şanslı insanlarız ki Karadeniz Bölgesi birbirinden güzel yaylalarla dolu. Bahar da geldi, tam doğayla iç içe tatiller yapmanın zamanı. Şöyle yaylanın yeşilliğine kendini bırakıp güneş altında biraz uyukladığını düşünsene, için ısındı değil mi? Ben güzelliğiyle en çok bilinen yaylaları listeledim, sana sadece uçak bileti almak kalıyor.

Ayder Yaylası, Rize

En çok bilinenle başlamazsam ayıp olurdu. Biliyorsun bir dönem sosyal medyada bir Ayder rüzgârı esmişti. Tabii sosyal medyada adı geçer de insanlar koşa koşa Ayder Yaylası’na gitmezler mi? Gittiler, zaten hepimiz doğal güzelliklerimizi gezip görmeliyiz ama doğayı da korumalıyız. Ayder Yaylası’nın son zamanlarda geldiği halden maalesef ki hepimiz sorumluyuz ve doğayı korumaya her seyahatimizde dikkat etmeliyiz.

Evet mesajımı da verdikten sonra Ayder Yaylası’ndan bahsedebilirim. Buraya ulaşım, Karadeniz’in diğer yaylalarına göre daha kolay. İlkbahar ayları da Ayder’in keyfinin en güzel çıktığı zamanlar. Yani bir sonraki seyahatin için rotan belli oldu aslında. Ayder Yaylası’na gittiğinde ilk önce güzel bir kahvaltı yapmanı öneririm. Sonra ver elini oksijen dolu, yemyeşil manzara.

Yeşile doyabileceğiniz Karadeniz yaylaları

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Giresun’un Görele ilçesinde bulunan Sis Dağı Yaylası’nın yüksekliğini söyleyince, neden bu adı aldığını anlayacaksın. Yayla 2182 metre yüksekte konumlandığı için bulut deniziyle kaplı. Ne zaman gidersen git baktığın her yer bulut. İnsan kendini bulutların üstüne atmak istiyor manzaraya baktıkça. Çok da etkileyici bir atmosfer aynı zamanda. Gerçi ben bu atmosferi tanımlamak için ne sıfat kullanırsam kullanayım gidip görmedikçe anlayamayacaksın.

“C statüsünde Milli Park” olarak koruma altında olan Sis Dağı Yaylası’nda yazın birçok festival düzenleniyor. En çok turist akınına uğrayan festivalse, Temmuz ayının 3. haftası düzenlenen Sis Dağı Yayla Şenlikleri. Şunu da söyleyeyim, yazın gidersen bile bu yaylada hava serin oluyor. Ee o yüksekliğe normal bir durum tabii ama sen yanına hırka ve kazak almayı unutma.

Yeşile doyabileceğiniz Karadeniz yaylaları

Pokut Yaylası, Rize

Pokut Yaylası da Ayder gibi Çamlıhemşin ilçesinde. İlçe merkezine sadece 21 kilometrecik uzakta. 21 kilometre gözüne çok gelmedi değil mi? Sen öyle düşünedur. Pokut’a çıkan yollar çok engebeli olduğu için yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. Bu yollarda araba sürmek de biraz tecrübe istiyor. Çamlıhemşin halkı Pokut’a çıkmak isteyen turistlere kendi araçlarıyla yardımcı olabiliyorlar. Böyle bir teklifle karşılaşırsan değerlendir derim.

Çam ormanlarının harika bir manzara yarattığı yaylada çadır kurmak yasak ama konaklama için birçok opsiyon bulunuyor. Eğer doğru zamana denk gelirsen, Pokut Yaylası’nda da bulut denizine denk gelebilirsin. Bulutlar sana o kadar yaklaşıyor ki uzansan bulutları kucaklayacakmışsın gibi hissedebilirsin.

Yeşile doyabileceğiniz Karadeniz yaylaları

Sal Yaylası, Rize

Pokut’un en güzel özelliklerinden biri de Sal Yaylası’na 15 dakika uzaklıkta olması. Manzarayı izleye izleye güzel bir doğa yürüyüşü yaparak ulaşıyorsan Sal Yaylası’na. Burası gün batımının en güzel izlendiği yayla desem az bile kalır. Ayrıca hava açık olduğunda Kaçkarlar tüm heybetiyle karşıdan sana bakıyor. “Huzur doluyum” diye bağıran bir manzara anlayacağın.

Tabii biz gezmeye gitsek de tüm yaylalarda olduğu gibi Sal Yaylası’nda da yerliler yaşamaya devam ediyorlar. Onların geleneksel Karadeniz mimarisindeki yayla evleri de ziyaretçilerin çok ilgisini çekiyor. O manzarayı izledikten sonra insan “Şurada şöyle tatlı bir evim olsa da tüm hayatımı burada geçirsem, hiç şehre dönmesem” diye iç çekiyor.

Yeşile doyabileceğiniz Karadeniz yaylaları

Borçka Karagöl Yaylası, Artvin

Borçka Karagöl Yaylası’na sadece bir yayla demek doğru olmaz. Artvin’in Borçka ilçesinden 25 kilometre uzaklıkta olan Borçka Karagöl’e, çok klişe biliyorum ama, doğa harikası demem lazım. Önce şunu söyleyeyim, Artvin’de iki tane Karagöl var. Bunlardan birisi Borçka Karagöl, diğeri de Şavşat Karagöl. Borçka’ya ulaşmak daha kolay ve ikisi arasında bir tercih yapman gerekirse kesinlikle Borçka Karagöl’e gitmelisin.

Borçka Karagöl, heyelan sonucu Klaskur Deresi’nin önü kapatılınca oluşan gölle doğal güzelliğine kavuşmuş bir yayla. Çok el değmemiş bir bölge olduğu için daha göle varmadan gördüğün her yeri fotoğraflamak isteyeceksin. Fotoğraf çek tabii ama bence telefonundan uzaklaşıp anın tadını çıkarmalısın. Yalnız şunu da söyleyeyim, burada kalmak istersen otel ya da pansiyon bulamazsın ama kamp yapabilirsin.

Yeşile doyabileceğiniz Karadeniz yaylaları

Perşembe Yaylası, Ordu

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine konu olan Perşembe Yaylası’na geldi sıra. Ordu’nun Aybastı ilçesine yaklaşık olarak 17 kilometre uzaklıkta olan Perşembe Yaylası yeşilin en güzel haline bürünüyor bahar gelince. Yayladaki menderesler de bulutların yeşilin üzerine pamuk gibi serpildiği manzarayla birleşince gerçek olduğuna inanamayacağın görüntüler ortaya çıkıyor. Mendereslerin yanına gidip suya parmaklarını değdirerek o enerjiyi hissetmek isteyebilirsin. Mutlaka denemelisin sonuçta bir daha başka nerede menderes göreceksin.

Perşembe Yaylası’nda her yıl Temmuz ayında şenlikler düzenleniyor. Seyahatini şenliklere denk getirirsen eğlenceyi ikiye katlayabilirsin. Yalnız Temmuz ya da Ağustos aylarında hava sıcak olur deyip yanına kalın bir şeyler almamazlık yapma çünkü oralarda hava yazın da çok serin oluyor. Turizm merkezi olarak seçildiği için yayla üzerinde konaklama opsiyonu yok ama civardaki pansiyonlarda konaklayabilirsin.

Yeşile doyabileceğiniz Karadeniz yaylaları

Karadeniz Bölgesi’nde burada saydıklarımdan çok daha fazla yayla var. Hatta kimi yaylayı sadece yakın köylerde yaşayan yerli halk biliyor. Daha doğrusu bazı yaylalara gidilen yolları sadece yerliler kat edebiliyor. Senin Karadenizli bir arkadaşın varsa ben yaylaya onunla birlikte çıkmanı öneririm. O seni daha az popüler ama çok daha güzel yaylalara götürebilir. O zaman hemen bir ona bir kendine uçak bileti al.

Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.