Yeşil ve gri pasaporta ETIAS zorunluluğu yok

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Dışişleri Bakanlığı, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Avrupa Birliği üyesi ülkelere girişlerde ETIAS sistemine üye olmaları gerektiği yönündeki haberleri yalanladı.

Sisteme giriş yapma zorunluluğu yok

Geçtiğimiz hafta gri ve yeşil renk pasaport sahiplerinin, 2020 yılından itibaren Schengen ülkelerine seyahat etmeden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırması gerektiği yönünde haberler çıkmıştı. Haberlerde yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının bu sisteme kayıt olduktan sonra da 7 Euro’luk harç bedeli ödeyeceği ve ön onay alması gerektiği de belirtilmişti. Dışişleri Bakanlığı, yapılan girişimler neticesinde yeşil pasaport sahiplerinin ön onay alma zorunluluğunun bulunmadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı haberleri yalanladı

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Avrupa Birliği ile yapılan müzakereler neticesinde hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımızın sisteme girerek ön onay alması zorunluluğunun gerekmediği teyit edilmiştir.” denildi. Memurların, il ve ilçe belediye başkanlarının kullanma hakkına sahip olduğu yeşil pasaport, son yapılan düzenlemelerden sonra ihracat yapan iş adamlarına da verilmeye başlanmıştı. Yurt dışında görev yapan bazı kişiler, milli sporcular ya da bazı gazetecilerin de gri pasaport alma hakkı var.

Yeşil pasaporta sağlık sigortası

Yeşil pasaport sahiplerine özellikle Almanya’ya gideceklerse sağlık sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda uyaralım. Almanya ya da bazı ülkeler seyahat sigortası yapmayan ülke girişlerinde geri döndürebiliyor. Konuyla ilgili ayrıntılara yeşil pasaportlular seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar