Yurt dışına çıkmadan önce vize alma zorunluuğu gezginleri en fazla zorlayan konulardan biri. Bununla birlikte eğer yeşil pasaportunuz varsa birçok ülkeye vize almadan sadece pasaportunuzşa seyahat edebilirsiniz. Avrupa'dan Amerika ve Asya'ya yeşil pasaportla hangi ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor dersiniz?

90 güne kadar vizeye gerek yok

Yeşil pasapoırtunuz varsa toplamda 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla turistik amaçlı seyahatlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğitim ve iş amaçlı seyahatler veya oturum başvuruları içinse yeşil pasaportunuz olsa dahi vize almanız gerekiyor.

Avrupa'nın birçok ülkesi vizesiz

Yeşil pasaportunuzla Avrupa'da çok sayıda ülkeye vize alamdan giriş yapabilirsiniz. Yeşil pasaporta vize istemeyen Avrupa ülkeleri: Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, İspanya, İtalya, İzlanda, Karadağ, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Norveç, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Ukrayna, Yunanistan. Eğer yeşil pasaportunuz yoksa Meis, Sisam ve Midilli gibi Yunan adalarından bazılarına kapıda vize uygulamasıyla da gidebilirsiniz.

Yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

Güney Amerika'da Brezilya ve Arjantin

Eğer rotanızı çok daha uzaklara, Güney Amerika'ya çevirmek isterseniz aynı zamanda kıtanın en geniş ükeleri olan Brezilya ve Arjantin'e vize almadan seyahat edebilirsiniz.

Yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkeleri

Yeşil pasaportu olan Türk vatandaşları Asya, Afrika ve Orta Doğu'da çok sayıda ülkeye vizeye gerek duymadan seyahat etme şansına da sahipler. Bu bölgelerde vize almadan görebilecğiniz ülkeler: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fas, İran, İsrail, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Lübnan, Mısır, Umman, Pakistan, Rusya, Türkmenistan, Tayland ve Yemen Cumhuriyeti.

Yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

Bu ülkelerde pasaporta bile gerek yok

Tüm bu yerlere alternatif olarak vize ve pasaport gerekmeden sadece nüfus cüdanınızla seyahat edebileceğiniz ülkeleri keşfetmek isterseniz hemen tıklayın.

*Bu ülkelerden birine seyahat etmeden önce vize uygulamalarında yaşanabilecek olası değişiklikler için Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinden güncel bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.

Yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

 

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.