Schengen Bölgesi'ne vizesiz giriş yapabilen yeşil ve gri pasaport sahiplerine kötü haber. Avrupa Birliği'nin hayata geçireceği ETIAS sistemi nedeniyle yeşil ve gri pasaport sahipleri de sisteme başvuru yapmak zorunda kalacaklar. Bunun için de 7 Euro'luk bir işlem ücreti alınacak.

7 Euro ücreti var

AB'nin 2021 yılında yürürlüğe sokması beklenen ETIAS sistemiyle yolcular hakkında bilgi toplanacak, izlenecek ve problemli görülen kişilere Schengen bölgesine giriş izni verilmeyecek. ETIAS sistemine internet üzerinden giriş yapılabilecek. Yolcu ilk giriş yapacağı ülkeyi seçecek ve bu ülkeden giriş yapmak zorunda kalacak. Bunun için 7 Euro'luk bir ücret ödenmesi gerekecek. 18 yaşından küçük ve 70 yaşından büyükler ise ücretten muaf tutulacak.

3 yıl geçerli olacak

Elektronik ortamda detaylı bir güvenlik araması yapılacak ve bir kaç dakika içerisinde size onay çıkıp çıkmayacağı konusunda bir yanıt gelecek. Sistemden gelen yanıtın 3 yıl içerisinde geçerli olması bekleniyor. ETIAS sistemiyle ilgili ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.