• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yerli turist tatil planını Nisan ve Mayıs ayında yapıyor!

Yerli turist tatil planını Nisan ve Mayıs ayında yapıyor!

betulsungurlu

TÜRSAB’ın Erken Rezervasyon Raporu’na göre bu yıl 3 milyon kişi erken rezervasyon avantajı ile tatile çıkacak. 2013’te bu rakam 2,5 milyon kişiydi.

Tatil planlamasını önceden yapan Türkler TÜRSAB’in hesaplamalarına göre bu yıl tatile Avrupalı turistlerden daha az para ödeyecek. Bunda Türklerin de Avrupalılar gibi erken rezervasyon avantajını takip etmesinin etkisi büyük!

Uçak Bileti

Önceden planlanmış tatil alışkanlığı geliştikçe sezon fiyatlarına göre yüzde 40 ve yüzde 50 avantajla tatil yapmak mümkün olacak. TÜRSAB’ın tatil planlamasında erkencilerin profili ise şöyle;

Erkencilerin yüzde 60’ı Antalya’yı tercih etti. Geriye kalan yüzde 40 ise bu yıl yaz tatilini Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Fethiye ve Çeşme’de yapacak.

Türkler tatil kararını daha çok Nisan, Mayıs aylarında veriyor.

Ödemelerde en çok taksitli alışveriş seçeneği kullanılıyor. 6-9 ay arası vadeler en çok tercih ediliyor.

Kişi başı tatil harcaması 500-700 USD’yi buluyor.

Ortalama 4-5 günlük tatiller tercih ediliyor.

2014 yılı tahminleri gerçekleşirse son 6 yılda erken rezervasyon ile tatil yapan yerli turist sayısı 11 milyona ulaşacak.

Antalya’daki 5 yıldızlı otel fiyatlamalarına göre hesap yapan Türsab verilerine göre İtalyanlar bu yıl erkenci yerli turistten yüzde 28, Almanlar yüzde 61, İngilizler ise yüzde 75 daha fazla para ödeyecek.

Yerli turistleri yarısı artık tatilini 4 ay önceden, yüzde 35’i 1-4 ay kadar önceden, yüzde 15’i ise son dakikada rezervasyon yaptırıyor.

Erken rezervasyon yaptırıp bundan vazgeçenlerin oranı ise yüzde 10 seviyelerinde! Bu gibi durumlar için yaptırılan sigorta ile tatilciler ödedikleri parayı son 72 saate kadar bildirim yapmaları şartıyla ve mazeret bildirmelerine gerek kalmaksızın geri alıyor. Erkencilerin yüzde 85’i bu sigortayı da satın alıyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
128 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN