Yolculukta hayat kurtaran 8 bavul hazırlama önerisi


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 53

Seyahate çıkmadan önce neredeyse hepimizi en fazla zorlayan konulardan başında bavul hazırlığı geliyor. Sınırlı kapasitesi bulunan bavula hangi eşyaları alacaksınız ve nasıl yerleştireceksiniz? Klasik önerileri daha önce denediyseniz ve bavul hazırlığı konusunda halen birkaç tavsiyeye ihtiyacınız varsa bu önerilere bir göz gezdirin.

1- Ayakkabıların içini doldurun

Bavulda en fazla yer kaplayan eşyalardan başında ayakkabılar geliyor. Ancak bu durumu avantaja çevirmek elinizde. Ayakkabılarınızın içine şampuan ve duş jeli gibi malzemeleri yerleştirerek bunları dökülmeden, daha güvenli bir şekilde taşıyabilir ve bu arada daha fazla yer kazanabilirsiniz. İşinizi daha fazla sağlama almak için bu mazlemeleri ayakkabıya yerleştirmeden önce folyo ile sarabilirsiniz.

2- İçecekleri sararak taşıyın

Özelikle yurt dışından dönerken bavula en fazla yerleştirilen şeylerden biri de içecekler. Genellikle cam şişede bulunan içecek şişelerini kırılmadan taşımak için bunları kıyafetlerinize sarabilirsiniz ancak daha iyi bir alternatif olarak giysilere sarmadan önce streç film kullanabilir ve bu sayede dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

2- İçecekleri sararak taşıyın

3- Kilitli poşetleri kullanın

Marketlerde satılan kilitli poşetler ise hem ayakkabılar hem de dökülebilecek malzemeler için en ideal çözümlerden biri. Poşetlerin ağzını kapatarak bavulun diğer bölümlerinden ayırabilirsiniz.

3- Kilitli poşetleri kullanın

4- Tıraş bıçaklarını ataçla kapatın

Tıraş bıçaklarının üzerinde genellikle kağıt bulunsa da bu kağıtlar yolculuk sırasında kolayca çıkabiliyor. Bunun yerine büyük ataçlardan birini alın ve tıraş bıçağını bulunla kapatın. İşte, kesik ve yaralanmaların da önüne geçebilecek çok daha sağlam bir koruyucu elde ettiniz bile.

5- Kemerler gömleklerin içine

5- Kemerler gömleklerin içine

Bavulda en çok yer kaplayan eşyalardan olan kemerleri de zorlanmadan ve fazla yer tutmadan taşımanın akıllıca bir yolu var. Kemerlerinizi sardıktan sonra gömlek yakalarının içine koyarak daha fazla yer kazanacağınız gibi bu yöntemle gömleklerinizin yakasını sabitleyebilirsiniz.

6- Şapkaların içi boş kalmasın

6- Şapkaların içi boş kalmasın

Gömlek ve ayakkabı ile benzer şekilde bavula yerleştirdiğiniz şapkalarınızın içini de doldurarak bavulda daha fazla alan kazanabilirsiniz. Üstelik böylece varış noktanıza kadar şapkanızın şekli bozulmadan seyahat edebilirsiniz. Eğer birden fazla şapkanız varsa bunları iç içe geçirerek de yer kazanma ve şekillerinin bozulmasının önüne geçme şansınız var.

7- Belgelerinizin kopyasını yedekleyin

7- Belgelerinizin kopyasını yedekleyin

İster yurt içinde isterseniz de yurt dışında seyahat ederken önemli belgelerinizi sağlama alabilirsiniz. Yola çıkmadan önce pasaport, kimlik ve sürücü belgenizin birer kopyasını alarak el bagajınıza yerleştirin. Bu sayede eğer bu belgelerden birini veya hepsini kaybederseniz zorlanmadan seyahatinize devam edebilirsiniz. Otelde kalıyorsanız bu belgeleri tatilinizin sonuna kadar otel kasasında tutabilir veya resepsiyon görevlilerinden sizin için saklamalarını isteyebilirsiniz. Belgelerinizi yedeklemek gibi yolculuk sırasında hayatınızı kurtaracak diğer öneriler yazımızda.

8- Bir miktar para ayırın

8- Bir miktar para ayırın

Bavulunuzda ve el bagajınızda fazla dikkat çekmeyecek bir yere biraz para yerleştirin. Böylece yolculuk sırasında cüzdanınızın kaybolma veya çalınma ihtimaline karşılık paranızın bir bölümünü yedekleyebilirsiniz. Bu arada, yurt içinde veya dışında nereye giderseniz gidin yanınızda fazla nakit taşımamaya özen gösterin. Paranızı banka hesabınızda tutarak gerektiğinde kartla çekebilir veya alışveriş yapabilirsiniz. Eğer daha küçük bir yerde tatil yapıyorsanız kredi kartı geçmeme ihtimaline karşı yine bir miktar nakit bulundurabilirsiniz. Bavul hazırlığı ile ilgili daha fazla öneri ve ipucu için tıklayın.

8- Bir miktar para ayırın

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.