Yeni yılda tasarruf etme hayali, kilo vermenin önüne geçti


Betül Sungurlu
| 1 Dakikalık Okuma| 40 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

ING Grubu’nun 14 Avrupa ülkesindeki 14 bin kişi ile gerçekleştirdiği ankete göre 2013’ün tasarruf yılı olması bekleniyor. Katılımcıların 2013 beklentilerinin değerlendirildiği bu ankette “finansal kararlar” bu yıl ; “kilo vermek” ya da “kötü alışkanlıkları bırakmak” gibi akla ilk gelen hedeflerin önünde yer aldı. Anketin Türkiye tarafında ise her iki katılımcıdan birinin 2013’te bütçesini daha iyi yönetmek istediği ortaya çıktı.

Türkiye, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya vb 14 Avrupa ülkesinde gerçekleşen ankete göre Slovakya haricindeki ülkelerde finansal kararlar, yeni yıl dilekleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ülkeler arasında oransal olarak farklılık gösterse de “borç ödeme”, “daha fazla tasarruf”, “daha az harcama” gibi finansal kararlar 2013 finansal hedeflerinin başında yer alıyor.

Finansal kararlar yaşa göre değişiyor.

Parasal kararlar yaşa göre değişiklik gösteriyor. 35 yaşın altındaki kişilerin 2013 hedefi öncelikli olarak “para biriktirmek” iken; 35-54 yaş arasındaki grup “borç ödemek”, 55 yaşın üstündekiler ise “parayı yönetirken kontrollü harcamak” istiyor. Bu sonuç, 35 yaşın altındakilerin ilerideki finansal hedeflerine (ev almak vb) ulaşmak için önce para biriktirmek isteyebileceği; 35-54 yaşları arasındaki kişilerin konut kredisi gibi uzun vadeli borçlarını ödeme isteği içerisinde olabileceği şeklinde değerlendiriliyor.

Türk halkının yarısı 2013’te parasını daha iyi yönetmek istiyor.

Ankete Türkiye’den katılanların yüzde 42’sinin herhangi bir finansal kararı olmadığı dikkat çekerken yüzde 49’u 2013’de “parasını daha iyi yönetmek” istiyor.

Tasarruf için hedef belirlemek önemli

Bütçe yönetimini de içeren bu kararın hayata geçirilmesi için hedef belirlemek oldukça önemli! Örneğin;

  • Her ay belli bir tutarı ( 100 TL, 200 TL vb) birikime ayırmak

  • Her ay kredi kart borcunun tamamını ödeyebilir hale gelmek

  • Borçları birleştirerek örneğin ihtiyaç kredisi ile 1 yıl içinde kapatmak

  • Yeni ev almak

  • Yeni otomobil almak

  • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil olmak

2013 biterken hedefi gerçekleştirmiş olmak ise büyük bir ödül zaten!

Peki sizin 2013 için finansal hedefiniz nedir? Hedef belirlemek için hala vakit var! 

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.