Yeni yılda yeni bir ev sahibi olmak fikri kulağa hoş geliyor değil mi? Bu isteğini gerçeğe dönüştürmek için çok güzel sebepler var. 2020 yılı için ev sahibi olma hayalleri kuruyorsan, hadi gel bu yazıya göz at!

İçindekiler

Konut kredisi faizleri düştü

Konut kredi faiz oranlarındaki düşüş yeni yılda ev sahibi olmak için en avantajlı sebeplerin başında geliyor. Faiz oranları 120 ayda %0,98’e kadar geriledi. 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri %0,98 faiz oranıyla 1.428 TL toplam geri ödemesi de 171.504 TL yapıyor. Geçtiğimiz yıl faiz oranları %2,50’e kadar yükselmiş ve aylık taksitler 2.600 TL’yi toplam geri ödemesi de 313.000 TL’yi bulmuştu. Faiz oranlarında çok ciddi bir avantaj var.

Ev fiyatları yükselmedi

Yıllardır ev fiyatları artıyordu oysaki son 1, hatta 2 yıldır ev fiyatları özellikle büyük şehirlerde yükselmiyor. Hatta sıkıştığı için birkaç yıl öncesine göre daha ucuz satılan evlere bile rastlanıyor. Yeni ev fiyatları inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle yükseliyor. Önümüzdeki yıl için aynı fiyatlarla karşılaşmanız zor olabilir. Yeni yılda ev sahibi olmak için iyi bir fırsat.

Yatırım yapmak için iyi fırsat

Yatırım yapmak istiyorsan gerek konut kredisi faiz oranlarının düşmüş olması, gerekse de ev fiyatlarının artmaması iyi bir neden. Son zamanlarda mevduat faizleri de düştü, dövizde ciddi bir yükseliş yok. Birikimini konut yatırımı yaparak kullanmak isteyenler için iyi bir zaman. Ev, dükkan, iş yeri gibi yatırımlar uzun zaman diliminde daima kazandırır.

Vergi ve kredilerle ilgili yeni düzenlemeler 

İkinci evini alacaklar için ek vergi ödenmesi haberleri gündemde. Hatta birden fazla evi olanların da aynı faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmayacağı haberleri de çıkmaya başladı. Bu konuda henüz yasal düzenleme yapılmadı. Bu yüzden özellikle yatırım için ev satın almayı düşünüyorsanız bu dönemi kaçırmayın.

Yeni başlangıçlar için iyi zaman

Yukarıda saydığım avantajlar sonrasında kirada oturuyorsan yeni yılı kendi evinde karşılamaya ne dersin? Bir şey sahip olmak için hareket geçmek, istemek çok önemli. Biraz piyasa araştırması yapın, kredi ödemelerine göz atın, konut peşinatı bulma yolları yazımızdan destek alıp peşinat araştırmasına başlayın. Bir bakmışsın 2020 yılında yeni bir eve merhaba demişsin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN