Bu başlık kulağa hoş geliyor değil mi? Yeni yılı kim, yeni evinde geçirmek istemez ki? Sürekli artan konut fiyatları, sürekli yükselen ev kiralarını gördükçe ev satın alma hayali kurmamak mümkün mü? Bu hayalinize ulaşmak aslında o kadar zor değil. Birazcık araştırın, konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırın. Sonrasında ne mi yapın? Eğer bir otomobiliniz, köyde bir tarlanız ya da yastık altında biraz altınınız varsa, düşük faiz oranlı konut kredilerine göz atıp ev satın almanın planını yapabilirsiniz.

Çok da zor değil ayda 1.150 TL gibi bir taksit ödeyebilirim” derseniz 120 ay vadeli 75.000 TL kredi kullanabilirsiniz demektir.

Ayda 1.500 TL kredi taksiti ödeyebilirim derseniz de 120 ay vadeli 100.000 TL tutarında kredi çekebilirsiniz. Ayda 2.257 TL tutarlarında kredi taksiti ödeyebilme imkanınız varsa da 120 ay vadeli 150.000 TL konut kredisi alabilirsiniz.

Üstelik konut kredisi kullanılırken gelirinizin %60’ına kadar borçlanılmasını, bankalar genelde olumlu değerlendiriyor. Ve de hane halkı gelirine de bakılıyor. Eşiniz, anne baba gibi sizinle aynı evde yaşayan kişilerin de gelirleri varsa, bunu da kredi kullanırken gelir olarak gösterebiliyorsunuz. 100.000 TL konut kredisi kullanmak için, eğer başka bir kredi ödemeniz yoksa, aylık net 2.500 TL dolaylarında hane halkı belgelenebilir gelirinin olması yeterli olacaktır.

 

Kredi borcu var ama ortada para eden bir mal da var

Bazılarına kredi kullanmak ya da uzun vadeli borca girmek ilk başta ürkütücü gibi gelebiliyor ancak konut kredisinde ortada büyük bir teminat, mülk var. Ve çoğu kez de kimseden alamayacağınız kadar yüklü tutarda bir borç. Ama altın ve döviz borçlanmasına göre çok daha kolay ve sabit ödemeleri olan bir borç. Allah yaşatmasın, kimsenin de başına gelmesin ama borcunuzu ödemekte zorlanırsanız evinizi kredi borçlu da satabilirsiniz. Ya da satın aldığınız evden memnun değilsiniz; küçük geliyor, eve alışamadınız ya da sadece sevmediniz “daha 8-9 yıl mı bekleyeyim” demenize de gerek yok. Kredili evinizi satıp kendinize yeni bir ev satın alabilirsiniz.

Ev fiyatları sürekli artıyor

Konut kredisinde faiz oranları geçen yıl Ocak ayına göre çok fazla bir değişiklik göstermedi. İlkbaharda düşüş oldu seçime doğru yeniden yükselişe geçti. Zaten kredi faizlerinin düştüğü dönemlerde kredinizi refinansman yaptırabiliyorsunuz. Ancak ya yükselen ev fiyatları? Asıl şaşırtıcı olan da bu? Bugün yarın derken, satın almak istediğiniz evin fiyatı sizin alabileceğiniz tutarın çok çok üzerine çıkıyor. O yüzden yeni yıla yeni evde girmenin planlarını yapmaya başlamak sanırım hem kazançlı, hem de sevindirici bir karar olacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2240 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.