Yeni yıla nasıl girerseniz öyle geçer derler. Dağda kayak yaparken, lüks bir otelin balo salonunda, daha önce hiç görmediğiniz bir şehirde, yamaç paraşütü yaparken gökyüzünde, hatta belki köpek balıklarıyla su altı dalışı yaparken. Bu satırlara yüzlerce öneri ekleyebiliriz ancak sanırım en güzeli sevdiklerinizle birlikte olmak. Yeni yıla ille de bir restoranda ya da bir otelin balo salonunda girmek zorunda değilsiniz. O günü alternatif bir şeyler yaparak geçirmek de keyifli olabilir. Yılbaşını biraz daha farklı geçirmek isterseniz bazı önerilerimiz var.

Yıldızlarla ve sevdiklerinizle baş başa

Saatler tam gece yarısını gösterirken yıldızları saymaya ne dersiniz? Öyle televizyon starlarını değil, gökyüzündeki yıldızları seyretmekten söz ediyorum. Sahil yolunda, ormanlık alanda, bir parkta ya da bir göl kenarında yıldızları seyretmek, gökyüzünün uçsuz bucaksız derinliğinde sevdiğinizle ya da çocuğunuzla birlikte olmanın tadı bambaşka. Geçen hafta Şile yolunda ilerlerken oğlum takım yıldızları gördüğünü söyledi, arabayı durdurduk ve gerçekten de kendimize birer yıldız tuttuk, hikayeler anlattık. Bizim için güzel bir deneyimdi tavsiye ederim. Yeni yılı sessiz sakin geçirmek isteyenler için de ideal bir seçenek.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Tekne kirala balık tut

İstanbul boğazında ya da Marmara Denizi'nde, Ege, Akdeniz veya bir gölde yani bulunduğunuz yere yakın bir yerde, sandal ya da tekne kiralayarak da yeni yıla merhaba diyebilirsiniz. Eşinizi çocuğunuzu da alın, balık tutun, tekneye yemeklerinizi ve içeceklerinizi yerleştirin, sonrasında bir de müzik açtınız mı değmeyin keyfinize. Yılbaşında havanın açık ve sakin olması bekleniyor basit bir kayık bile işinizi görebilir. Hele ki olta takımlarınız varsa balık mevsiminde boş geçme ihtimaliniz de olmaz. İşte size unutulmaz bir yılbaşı akşamı...

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Arabaya atla, yüreğinin götürdüğü yere git

Bu öneri size çok basit gelebilir ama benim böyle unutamadığım bir yılbaşı deneyimim var. Yıllar önce yılbaşı için planlar yapmıştık. Aslında Uludağ'a gidecektik ancak yola geç çıktık, üstüne bir de otel rezervasyonumuzu iptal edince ne yapacağımızı şaşırdık. Olsun deyip bir güzel yola koyulduk, geze geze ve gezerken de her durakta karnımızı güzelce bir doyurarak, eğlenceli bir yolculuk yaptık. Bursa'ya vardık, İskender Kebabımızı yedik, dolaştık kestane şekerlerimizi aldık. Dolaştık olsun Uludağ'da konaklayacak yer olmasın. Arabada güzel müziklerimizle yemeklerimizle ve keyifli sohbetimizle yeni yıla gülerek ve mutlu girdik. Sabaha karşı İstanbul'a geri döndük. Yeni yıla yolda girmemden midir ne, o yıl çok uzun yolu olan seyahatler yaptım. Sevdiğiniz ya da daha önce hiç gitmediğiniz bir güzergah belirleyin. İnternetten yol üstündeki lezzet duraklarına göz atın ve yeni yıla doğru bir yolculuk yapmaya hazır olun. Evde oturmaktan daha eğlenceli olacağı kesin:) Aman dikkat! Arabayı kullanan alkolden uzak dursun.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Yazlık eve ne dersin

Otele gitme imkanınız yok, yeni yılı evinizde de geçirmek istemiyorsunuz öyleyse yazlık eviniz ne güne duruyor? Sizin yoksa bile, bir arkadaşınızın ya da eşinizin dostunuzun yazlık evi de olabilir. Hatta kış olduğu için bir kaç günlüğüne güzel bir ev de kiralayabilirsiniz. Hayalinizi kurduğunuz 5 odalı büyük bir villa ya da bir kır evi olabilir. Önemli olan ortamınızı değiştirmek, farklı bir yerde güne merhaba demek. Yazlık evde soba ya da kalorifer yoksa yanınıza bir ufo ve kalın battaniyeler alın, işinize yarayacaktır. Deniz kenarı, havuz kenarı ya da bahçede yakılacak kamp ateşi veya mangal, keyfinizi daha da arttıracaktır.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Meydanlar seni bekliyor

Yılbaşı akşamı İstanbul'da Taksim, Nişantaşı, Ortaköy, Ankara'da Kızılay, Kuğulu Park, İzmir'de Konak gibi meydanlarda saatler gece yarısını gösterdiği sırada insanlar toplanmaya başlar. Akşam saatlerinde evinizde yemeğinizi yiyin, sonra da sokaklara çıkın. Avrupa'nın pek çok şehrinde yılbaşı akşamları meydan eğlenceleri yapılır, bu gelenek son yıllarda ülkemize de sıçradı ve en eğlenceli alternatiflerden biri haline geldi. Nişantaşı uzun yıllar yılbaşı eğlencelerinin önemli adresi oldu. İstanbul için Bağdat Caddesi, Kadıköy rıhtımı, Büyükçekmece sahili, Boğaz kenarları gibi seçenekleri çoğaltabiliriz.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Dağda kar keyfi

Kayak yapmayı sevenler ya da kızakla da olsa kayarım diyenler, dağ otellerine bir an önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Aslında çok klasik gibi görünse de yeni yılı kardan adam yaparak ya da kayarak geçirmek, dağ havası almak sanırım en keyiflisi. Birazcık pahalı gelebilir ama bir iki gece bu keyif için değer. Bu yıl otellerin geneli 3 gece konaklamalı turlar hazırlamışlar, 1-2 geceyi kabul etmiyorlar, haberiniz olsun.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

En kolayı ev partisi

Yeni yılı ille de evimde geçireceğim diyorsanız da o zaman yalnız kalmayın, çağırın eşinizi dostunuzu, arkadaşlarınızı eğlenmenin keyfine varın. Mutlaka kırmızı bir masa örtünüz, peçeteleriniz olsun. Masanızı süsleyin, 2-3 TL'ye şapkalar, düdükler alın böylece eğlencenizi daha görsel ve keyifli hale getirebilirsiniz. Mum, kırmızı peçete, Noel şapkası, kuruyemiş, içecekler, meyve ve tombala da bu partilerin olmazsa olmazı. Ev partisi en ekonomik yılbaşı eğlencelerinden biri. Televizyon kanallarında da güzel programlar oluyor.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Gece mangal keyfi

Mangal gece yakılmaz piknik gece yapılmaz diye bir kural mı var. Eğer mangalı seviyorsanız yılbaşı akşamı niye piknik yapmıyorsunuz. Hazırlayın etlerinizi içeceklerinizi park, bahçe sahil artık neresi uygunsa çıkın yakın mangalınızı. Hem mangal ateşinde sadece karnınız doymayacak aynı zamanda ısınacaksınız da. Cep telefonunuzdan youtube'dan istediğiniz müziği dinleyin yemeğinizi yiyin. Boşverin siz arkadaşlarınızın yılbaşında gece pikniğe mi gidilir sözlerine. Gece mangal keyfi de unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Yeni yıla nasıl girmek istersiniz?

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.