Yeni Tüketici Yasası neler getiriyor?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Tüketicinin Korunması hakkındaki kanunda yapılan değişiklikler bugün yürürlüğe girdi. Yasa kart aidatından ayıplı malların iadesine, maketten konut satışına kadar pek çok konuda yeni düzenlemeler içeriyor. İşte yasanın getirdiği yeni haklar.

  • Bankalar artık yapılacak tüm işlemler için ücret talep edemeyecek. Örneğin defter yazdırma borç sorgulama gibi işlemler için para talep ediliyordu. Tüm bu ücretleri BDDK belirleyecek ve BDDK’nın belirlediği ücretlerin dışında para istenmeyecek.
  • Bankaların hepsi kart aidatı ücreti olmayan kart çıkartmak zorunda kalacak. Tüketici isterse aidatsız kredi kartı alabilecek.
  • Tüketici kredi alırken sigortasını başka bir yerden yapabilecek ve banka bunu kabul etmek zorunda kalacak. Mevcut sistemde bankalar sigortayı kendi kuruluşlarına yaptırıyorlardı.

Erken ödeme cezası %1'e düşürüldü

  • Erken ödeme ya da diğer adıyla refinansman cezasında da indirime gidildi. Bu ceza %2’den %1’e düşürüldü. Kredini yeniden yapılandırırken kalan borcunuz %1’i üzerinden ceza ödeyeceksiniz. Örneğin 60.000 TL kredi borcunuzu yapılandırmak isterseniz 600 TL ceza ödersiniz.
  • Ayıplı mallar hakkında da yasal düzenleme yapıldı. 30 gün içerisinde iade edilmeyen malların tamir hakkı bulunuyordu. Ancak bundan böyle tüketici isterse ayıplı malı için 2 yıl içerisinde para iadesi isteyebilecek.

Maketten konut satışına son verildi

  • Yeni yasada maketten konut satışına da son veriliyor. Belediye ruhsatları alınmamış hiçbir konutun satışı yapılamayacak. Tüketici isterse 15 gün içinde cayabilecek ve yine isterse konut teslimine kadar projeden çıkabilecek. Sadece %2 ceza ödeyecek. 7-Tüketici isterse abonelik sözleşmesinden cayabilecek. İnternet üzerinde abone yapıldıysa internet üzerinden cayabilecek.
tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar