Yeni kredi aldım ama hala nakite ihtiyacım var!

mugekanbay
İçindekiler


İlk altı aylık dönemde nakit kalabilmek hepimiz için önemli, en azından ekonomistlerin tavsiyeleri bu yönde, peki ihtiyaç kredinizin aylık ödemeleri yüksek geliyorsa ne yapabilirsiniz?
 

Yeni bir kredi düşünmeden önce

  • Maaş zammı,
  • iş değiştirme,
  • ek iş seçenekleri inceleyip gelir yaratacak ya da giderleri kısacak yöntemleri araştırabilirsiniz. Ancak bu alternatiflerin oluşturulması zaman alabileceği için krediniz imkan tanıyorsa taksit ertelemek iyi olabilir.

Kredi yapılandırma işe yarar mı?

Ödemekte olduğunuz krediyi genişletme imkanını da araştırıp hem biraz nakit edinip hem vade uzatma talep edebilirsiniz. Bu da hem taksit ödeme miktarınızı azaltacak hem elinize bir miktar nakit geçmesini sağlayacaktır. Zira daha önce de bahsettiğimiz gibi bu aylarda kredi kartı ödemelerini aksatmamayı başarmak önemli.

Eğer mevcut kredinizde yeniden yapılandırma imkanı mevcut değilse, şu an düşük faiz oranlı kredileri araştırmak ve kredi borcunuza istinaden toplu halde erken ödeme yaparak mevcut kredinizi kapatmak üzere yeni bir ihtiyaç kredisi alabilir ve taksit ödemenizi düşürebilirsiniz.
Ödemekte olduğunuz kredinin ilk altı aylık dönemini sorunsuz olarak geçirdiyseniz bu talep banka açısından da kabul edilebilir olacaktır.

Aman dikkat!

  • Burada önemli bir iki noktayı da atlamamak gerek, mevcut kredinizi erken toplu ödeme ile kapatırken banka tarafından ilgili erken ödeme indirimi uygulandığından ve kapama bakiyesinin doğru hesaplandığından emin olun; detaylı açıklama isteyin.
  • Erken kapama yaparken gelen takisidinizdeki kalan anaparayı ve erken ödeme indirimi yapılmış gelen taksidinizi ödemeniz gerekir.
  • İhtiyaç kredisi kullandırımında yapılan hayat sigortası primlerinizin iadesini de istemeyi unutmayın! Erken ödeme yaptığınız aylar için size sigorta prim iadesi yapılması gerekmektedir. Yeni alacağınız ihtiyaç kredisi ile yeni bir hayat sigortası başlatılacağından, diğer kredinize bağlı hayat sigortanızı sonlandırıp kalan primlerin iadesini istemelisiniz.
  • Taksidinizin aylık gelirin %30'undan az olmasına dikkat edin. Unutmayın taksidiniz ne kadar düşük olursa o kadar iyi! Eğer elinize fazla para geçerse her zaman kredinize fazla ödeme yapabilirsiniz.
mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar