Dünya üzerinde bildiğimiz gibi 7 kıta vardı. Oysa ki bilim adamları son zamanlarda keşfedilen yeni bir kara parçasını kıta olarak kabul ettirmek istiyor. Yeni Zelenda'da Pasifik Okyanusu altında görülen kara parçası bir çok bilim adamına göre yeni bir kıta üstelik adı bile var: Zelandiya.

Dünyadaki 8. kıta mı?

Coğrafya derslerinde dünyada 7 kıta olduğunu öğrenmiştik. Asya Avrupa ki, Türkiye bu iki kıtanın birleşme noktasında yer alıyor. Afrika, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Antartika. Biz okulda bu kıtaları öğrenmiştik. Ancak uzaydaki yeni gezegenlerden sonra yeni bir kıta fikrine de sanırım alışmak gerekiyor.

 

Öğrenciler tercih ediyor

İngilizce konuşulan ve trafiğin de sağdan aktığı Yeni Zelanda Japonya kadar kara toprağı olmasına rağmen nüfus yoğunlu az bir ülke. Ülkenin nüfusu 4 milyon. Oldukça yeşil ağaçlarla kaplı adada yılan bulunmuyor. Ülkenin sembolü ise kanatsız bir kuş türü olan Kiwi. İngilizcenin ana dil oluşu, yaşamın ucuz ve güvenli olması sebebiyle Yeni Zelanda son yıllarda öğrencilerin de sıkça tercih ettiği bir ülke.

Yeni kıta Zelandiya

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.