Koronavirüs salgını nedeniyle 29 Nisan akşam saat 19:00’dan 17 Mayıs sabahı saat 05:00’e kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kısıtlama süresinde nasıl seyahat edebileceğiz? Uçak bileti alanlar, otel rezervasyonu olanlar ne yapacak? Peki sokağa çıkma yasaklarında nasıl seyahat edilir?

- Sokağa çıkma yasağı sırasında uçak ya da otobüs biletim var ne yapmalıyım?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dönemlerde şehirler arası seyahate zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü sabah 05:00’e kadar şehirlerarası seyahatlere ancak özel durumlarda izin verilecek. Peki şehirler arası seyahat izni hangi durumlarda alınabilecek? Kamu kuruluşlarında görevliler (görev belgelerini ibraz etmeli) ve kendisinin ya da eşinin birinci dereceden yakının cenazesine katılacaklar (yanlarında akraba konumunda 9 kişiye kadar) Seyahat İzin Belgesi alarak seyahat edebilecek. Daha önce bu tarihler arasında uçak bileti satın alanlar, tam kapanmada bilet değişim ve iadesi hakkında bilgilendirme yazısından havayollarının bilet iptal ve değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Şehirler arasıSeyahat izni almak için zorunlu durumlar:
  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikamet adresine gidecekler ya da önceden alınmış doktor randevusu olanlar
  • Kendisi ya da eşinin hastanede tedavi gören birinci derece yakınına refakat edecek 2 kişi
  • Bulunduğu yere son 5 gün içerisinde gelip ikamet ettiği yere dönmek isteyenler
  • ÖSYM tarafından ilan edilen merkezi sınava katılacaklar
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak evine dönmek isteyenler
  • Özel ya da kamudan günlü sözleşme davet yazısı olanlar
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

- Sokağa çıkma yasağında havalimanına nasıl gidebilirim?

Hafta sonları için uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecekler, biletlerini ya da PNR kodlarını göstermeleri halinde dışarı çıkabiliyor. Ancak bu kişiler havalimanına nasıl ulaşacak? Taksi duraklarında izinli taksiler sokağa çıkma yasaklarında çalışabiliyor. Ancak polis durdurduğunda çalışma belgeniz varsa göstermeniz ya da uçak otobüs vs. seyahat araçlarını kullanacaksanız biletinizi göstermeniz istenebilir. Taksi konusunda örneğin havalimanına gidecekseniz kendinizi garantiye almak için önceden gün ve saatinizi vererek taksi durağından randevu almanızda fayda var. Belediye otobüsleri de belli rota ve güzergahlarda daha az sefer yaparak çalışıyor

- Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında özel araçla seyahat edilebilecek mi?

İçişleri Bakanlığı’nın Kısmı Kapanma Genelgesi’ne sokağa çıkma yasaklarında sadece zorunlu haller sayılacak durumlarda, Seyahat İzin Belgesi alarak şehirler arası seyahatlerini yapabilecek. Genelgeye göre zorunlu hal sayılacak durumlar ise şöyle:

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyenler

- Doktor raporu ile sevk olan ya da daha önceden alınmış randevusu olanlar

- Kendisini veya eşinin birinci dereceden yakının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için cenaze nakil işlemine refakat edebilecek en fazla 8 kişi

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olup bunu (araç plakası, bilet rezervasyon kodu ile belgeleyebilenler)

- ÖSYM tarafından ilan edilen sınavlara katılacak ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayanlar

- Özel veya kamudan sözleşme davet yazısı olanlar, ceza infaz kurumlarından salıverilenler

Tüm bu zorunlu haller kapsamına giren kişiler, sadece Seyahat İzin Belgesi alabilmeleri durumunda özel araçlarıyla şehirler arası seyahatlerini yapabilecek. Uçak, otobüs, tren, vb. toplu taşıma araçlarını kullanmak isterlerse belge almaları gerekmeyecek. Seyahat İzin Belgesini Alo 199 ve e-Devletüzerinden alabilirsiniz.

- Sokağa çıkma yasağından kimler muaf olacak?

Sağlık çalışanları, kargo çalışanları, teknik servis elemanları, güvenlik çalışanları, izne bağlı üretim yapan yerler, veteriner hekimler, belediye çalışanları vs. gibi kanunla belirtilen kurallara uyan çalışanlar hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma yasaklarından muaf olacak. Sokağa çıkma yasağı izin belgesi nasıl alınır yazısında kısıtlamada muaf meslek grupları hakkında bilgi var.

- Oteller sokağa çıkma yasaklarında açık mı?

Sokağa çıkma yasaklarında oteller sadece belgesi olan müşterilerine hizmet verebilecek. 

- Sokağa çıkma yasağı süresinde restoran, market, fırın açık olacak mı?

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması olduğu saatlerde evlerinize yakın yürüme mesafesindeki fırın,kasap, manav, market, kuruyemişçi gibi yerler, saat 10:00 - 17:00 arasında açık olacak. Pastane, lokanta gibi yeme içme yerleri 17:00'den sonra paket servis olarak hizmet verebilecek.

- Havalimanı ve hastane restoran ve kafeleri hizmet verebilecek mi?

Havalimanı restoran ve kafeleri sadece yolcular ile personel tarafından kullanılabilecek. Hastane kafe ve kantinleriyle ilgili karar ilgili hastane yönetimine bırakıldı.

- Yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.