Yeni kimliklerle doğrudan yurt dışına

muratekinay
İçindekiler

2017 yılı ile yurt genelinde dağıtılması planlanan yeni kimlik kartları ile pasaporta gerek kalmadan sadece kimliğinizle vizesiz ülkelere seyahat edebileceksiniz. Birçok yeniliği ile birlikte gelenkimlik kartları ile birlikte neler değişecek? 

Vizesiz ülkelere pasportsuz seyahat

Yeni yılla birlikte yeni kimlik kartlarına da kavuşuyoruz. Üstelik kullanmakta olduğumuz nüfus cüzdanlarınıın yerini alacak bu kartlar çok sayıda yeni özellikle birlikte geliyor. Örneğin T.C. Kimlik Kartı ile pasaport almaya gerek kalmadan, sadece kimlik belgesi ile vizesiz ülkelere seyahat edebileceksiniz. Eski nüfus cüzdanlarından farklı olarak ayrıca yeni kimliklerde bulunan çiplerde nüfus bilgileri ve biyometrik bilgiler de saklanacak ve bu sayede birçok işlem sadece kimlik kartı kullanılarak tamamlanabilecek.

10 yıl geçerli

Yeni kimlik kartları 10 yıl geçerliliğe sahip olacak ve süresi bittiğinde yenilenmesi gerekecek. Yeni kimliklerle birlikte daha önce kullanılan 'nüfus cüdanı' tanımı da yerini 'kimlik kartı' ibaresine bırakacak.

 

Gelişmiş güvenlik özellikleri 

Yeni kimlik kartlarında son derece gelişmiş güvenlik teknolojileri yer alıyor. Kartlarda damar ve parmak izi gibi kopyalanamaz, taklit edilemez özellikler bulunacak.

Değiştirme ücreti 15 TL

Eski nüfus cüzdanını yeni kimlik kartı ile değiştirmek isteyenler 15 TL ödeyerek kimliğini alabilecek. Kartların daha sonra yenilenmesi halinde 15 TL, kaybedilmesi durumunda ise 30 TL ödenmesi gerekecek.

İlçe Nüfus Müdürlüklerinden alınabilir

Yeni kimlik kartını almak isteyenler İlçe Nüfus Müdürlüklerine veya dış temsilciliklere başvuru yaparak kartlarını alabilecekler. Başvurular ise şahsen veya ALO 199 hattından yapılabilecek.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar