Banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin yer aldığı akıllı kimlik kartlarının ücreti belli oldu. 2014 yılından itibaren dağıtımına başlanacak kartlar için 18 TL bedel ödenecek.

Şifreli ve 1 GB veri depolayabilen yeni akıllı kimlik kartları çipli olacak. Böylece sahteciliğin önüne geçilmiş olacak. Yani eskisi gibi kayıp kimlikler üzerinden hayali şirket kurma satış yapma gibi sahteciliğin önüne geçilmiş olacak.

İçindekiler

10 yıl kullanımı olacak

3 yıl içerisinde dağıtımının tamamlanması beklenen yeni kimlik kartlarıyla aynı anda tüm kişisel bilgilerden banka ve sağlık bilgilerine kadar pek çok şeye ulaşılabilecek. Vize istemeyen ülkelere gidilebilecek. Yeni kimlik kartlarının 10 yıl kullanım süresi olacak. Bu kart dışında hiçbir belge ve kart taşımak zorunda kalınmayacak. E-imza olarak kullanılabilecek.

Yeni kimlik kartlarının özellikleri

Yeni kimlik kartlarıyla ayrıca kişisel sağlık bilgilerimizi görebileceğiz. Kişinin kan grubundan kullandığı ilaçlara kadar pek çok şeye bakılabilecek. Bu kimlikler aynı zamanda okul kartı olarak da kullanılabilecek. Bu kartların özelliklerini Yeni kimlik kartları geliyor başlıklı yazımızda görebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1484 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar