Bankaların kredi açma kararlarını verirken kullandıkları önemli referans kaynaklarından biri de 28 Haziran 2013 tarihi itibariyle faaliyete geçti. Bir süredir Türkiye Bankalar Birliği nezdinde oluşturulmaya çalışılan Risk Merkezi, TCMB’den devraldığı kara listeyi bankalardan aldığı yeni bilgilerle sürekli güncellemeye, topladığı bilgileri de bankalar ve diğer finans kuruşları paylaşmaya devam edecek.

Yeni adı “Risk Merkezi Raporu”

Risk Merkezi Raporu; kredi ve kredi kartları, protesto edilmiş senetler, karşılıksız çekler, yasal takibe girmiş kredi ve kredi kart bilgilerini içeriyor. Bireysel kredilerde 8 bin TL, ticari kredilerde 20 bin TL üzeri kredi bilgileri ile 2 bin TL üzerindeki protestolu senet bilgileri raporda yer alabiliyor.

Bankalar risk merkezi raporuyla, kredi ve kredi kartlarında 10 yıl, protestolu senet ve karşılıksız çeklerde ise 5 yıl geriye dönük bilgilere ulaşabilirken yasal takibe girmiş kredi kartları ve kredilerde tüm kayıtlara ulaşabiliyor.

Risk merkezi raporunuzu siz de ulaşabilirsiniz

Risk merkezi raporunuzu şahsen, posta yoluyla ya da e-posta ile talep edebilirsiniz. Şahsen başvurular şimdilik sadece Alternatif Bank, Denizbank, Halk Bankası, Şekerbank ve Ziraat Bankası şubelerine yapılabiliyor. E-posta ile başvuru ise elektronik imza sahibi gerçek kişiler tarafından yapılabiliyor. Posta yoluyla başvuru ise internetten alınan başvuru formu çıktısının notere onaylatılması gibi biraz daha detaylı işlem gerektiriyor.

Rapor bedeli başvuru yöntemine değişmekle birlikte 5 TL civarında şekilleniyor. Başvuru ücretinin ise bankaya yatırılması gerekiyor.

Yanlış bilgilerin düzeltilmesini talep edebilirsiniz

Raporunuzda yer alan bilgilerin hatalı ya da eksik olduğunu fark ederseniz ilgili bankaya itiraz edip düzeltme talep edebilirsiniz. Bu başvurular doğrudan Risk Merkezi’ne yapılamıyor. Banka aracılığı ile düzeltme bilgisinin iletilmesi gerekiyor.

Daha detaylı bilgi için www.riskmerkezi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.