Düğün aylarındayız. Hayatlarını birleştiren çiftler için en önemli ayrıntılardan biri oturacakları eve karar vermek. “Yakında evleneceğim, kira yerine ev satın almak istiyoruz ama nasıl yapacağımızı bilemiyoruz” diyen çiftlere önerilerimiz var.

İçindekiler

Düğün yerine ev peşinatı

Ev alacakların en büyük sıkıntılarından biri ev peşinatı. Yeni çıkan yasayla evlenecekler için bankada özel bir hesap oluşturulup buna bir de devlet katkısı sağlandı. Ancak böyle bir şansı olmayanlar ne yapmalı? Bu yıl pandemi nedeniyle zaten düğünlere kısıtlı sayıda insan katılabiliyor. Madem evliliğiniz böyle bir dönem denk gelmiş, boş verin düğün yapmayı, bu masrafı konut kredisi peşinatında kullanın. Konut kredisi çekecekler için peşinat %10’a kadar düştü. Anlayacağınız 200.000 TL’lik konut kredisi için 20.000 TL, 300.000 TL kredi için 30.000 TL ve 400.000 TL kredi için 40.000 TL ödemek yeterli. Orta karar yemekli bir düğün masrafı bile 40.000 ya da 50.000 TL’yi buluyor. Bu masrafı konut kredisi peşinatında kullanabilirsiniz.

Altınlarla evin borcunun bir kısmını kapatın

Yeni evlilere takılacak altın ve paralar peşinat ya da kredi ödemeleri için size büyük kolaylık sağlayabilir. Hatta çevrenize altınları konut kredisinde kullanacağını söylerseniz, belki yakın çevreniz bu konuda size daha bonkör de davranabilir. Düğünde takılan altın ve para gibi hediyelerle konut kredisine bir miktar para yatırıp aylık taksitleri düşürebilirsiniz. Diyelim ki bir miktar peşinatınız var ve siz 200.000 TL de kredi çekeceksiniz, aylık taksitler şu sıralar %0,99 faiz oranıyla 3.569 TL tutuyor. Büyük şehirlerde kiraların en az 1.500 TL ya da 2.000 TL civarında olduğunu varsayarsak biraz daha sıkışarak oturduğunuz evin borcunu ödeme fırsatı yakalayabilirsiniz. Diyelim ki altınlarınızı bozdurdunuz ama ne olur ne olmaz deyip kredi borcunuzu kapatmadınız. 50.000 TL’lik bir mevduat hesabı açarsanız aylık yaklaşık 450 TL ve üzerinde faiz alabilirsiniz. Yani kredi borcunuzu kapatmasanız bile altınları bozdurup faizli mevduat hesabı açabilir ve bu faiz gelirini konut kredisi taksitine ekleyebilirsiniz.

Birkaç yıllığına küçük ev tercih edin 

Yeni evlenecekseniz aslında büyük bir ev alıp daha büyük bir borcun altına girmenin manası yok. Örneğin aynı sitede 1+1 bir ev 250.000 TL’ye satılırken, 2+1 ev için 350.000 TL ile 400.000 TL, 3+1 bir ev için de yine aynı sitede 400.000 TL ile 500.000 TL fiyat istenir. Siz yeni evlenecekseniz 1+1 bir evde de oturabilirsiniz. 1-2 yıl sonra çocuğunuz olsa bile çocuklar ilk yıl zaten genelde anne babasıyla aynı odada yatıyor. Küçük bir ev, 3-5 yıl boyunca size yetebilir. İlerleyen zamanda da bu evi satıp üzerine para ekleyip ya da yeniden kredi çekip evinizi büyütebilirsiniz.

Aile desteği

Evleneceklere ve ev alacaklara Allah yardım edermiş. Ailelerinizden de ev satın alacaksanız maddi ve manevi destek isteyebilirsiniz. Sizler yeni ev satın alacağınız için size peşinatta ya da aylık taksit ödemelerinden yardımcı olabilirler. Üstelik bu sefer gelin ve damat olarak iki taraftan da destek isteyebilirsiniz.

Balayını yeni evinizde geçirmeye ne dersiniz?

İyi bir otelde bir haftalık tatil yapmanın bedeli en az 10.000 TL buna yol ve diğer masrafları eklerseniz 15.000 TL'yi bulabilir. Balayı parasıyla mobilyalarınızı alabilir ya da ikinci el bir ev satın aldıysanız bu parayla evinizin tadilatını yapabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN