Yeni evleneceklere ev alma tüyoları


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 59

Yaz ayı gelince evleneceklerin de sayısı artıyor. Evlilik demek aynı zamanda çiftlerin ailelerinden ayrılıp başka bir eve çıkmaları anlamına geliyor. Peki “Yakında evleneceğim aslında kira yerine ev satın almak istiyoruz ama nasıl yapacağız” diyenlerdenseniz sizlere tavsiyelerimiz olacak.

Düğün yerine ev peşinatı

Ev alacakların en büyük sıkıntılarından biri ev peşinatı. Yeni çıkan yasayla evlenecekler için bankada özel bir hesap oluşturulup buna bir de devlet katkısı sağlandı. Ama bu sene evlenenlerin böyle bir şansı yok. Öyleyse ne yapmalı? Büyük şehirlerde düğün salonunda bile düğün yapmanın maliyeti yaklaşık 10.000 TL’yi buluyor. Yemekli ve kalabalık bir düğün yapacaksanız 20.000 TL ya da 30.000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor. Düğün yerine nikahı tercih edin. 20.000 TL peşinatınız varsa 100.000 TL, 40.000 TL peşinatla da 200.000 TL kadar konut kredisi çekebiliyorsunuz. Yani 40.000 TL’lik peşinatınız varsa 250.000 TL tutarında bir ev satın almanız mümkün.

Konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

Altınlarda evin borcunun bir kısmını kapatın

Peşinat yetersiz gelecekse borç alıp düğünde toplanan altınlarla bu borcu kapatabilirsiniz. Ya da düğün sonrasında kredinizi yapılandırıp aylık taksit ödemelerini bir miktar daha düşürebilirsiniz. Yukarıda örneğini verdiğim 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.400 TL dolaylarında. Büyük şehirlerde de kiraların yaklaşık 1.000 TL olduğunu düşünürsek konut kredisi ödemek makul gelebiliyor. Diyelim ki altınlarınızı bozdurdunuz ama ne olur ne olmaz deyip kredi borcunuz kapatmadınız. 30.000 TL’lik bir mevduat hesabı açarsanız aylık yaklaşık 300 TL ve üzerinde faiz alabilirsiniz. Yani kredi borcunuzu kapatmasanız bile altınları bozdurup faizli mevduat hesabı açabilir ve bu faiz gelirini konut kredisi taksitine ekleyebilirsiniz.

Birkaç yıllığına küçük ev

Yeni evlenecekseniz aslında büyük bir ev alıp daha büyük bir borcun altına girmenin manası yok. Örneğin aynı sitede 1+1 bir ev 250.000 TL’ye satılırken, 2+1 ev için 350-400 bin TL, 3+1 bir ev için de yine aynı sitede 400-500 bin TL fiyat istenir. Siz yeni evlenecekseniz 1+1 bir evde de oturabilirsiniz. 1-2 yıl sonra çocuğunuz olsa bile çocuklar ilk yıl zaten genelde anne babasıyla aynı odada yatıyor. Küçük bir ev 3-5 yıl boyunca size yetebilir. İlerleyen zamanda da bu evi satıp üzerine para ekleyip ya da yeniden kredi çekip evinizi büyütebilirsiniz.

Konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

Aile desteği

Evleneceklere ev alacaklara Allah yardım edermiş. Ailelerinizden de ev satın alacaksanız maddi ve manevi destek isteyebilirsiniz. Sizler yeni ev satın alacağınız için size peşinatta ya da aylık taksit ödemelerinden yardımcı olabilirler. Üstelik bu sefer gelin ve damat yani aile büyüyor iki taraftan da destek isteyebilirsiniz.

Balayını yeni evinizde geçirmeye ne dersiniz?

İyi bir otelde bir haftalık tatil yapmanın bedeli en az 5.000 TL hatta yurt dışına falan çıkmayı planlıyorsanız bu rakam daha yukarılara çıkabilir. Diyelim ki peşinata paranız yetmedi, balayı parasıyla mobilyalarınızı alabilir ya da ikinci el bir ev satın aldıysanız bu parayla evinizin tadilatını yapabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2113 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.