Yeni evlenecekler ev alma zamanı

tugbahacibayramoglu

Yeni evlenecekseniz ya da çocuğunuzu kardeşinizi evlendirecekseniz kira yerine kendi evinizde oturmak için tam da aradığınız zamandasınız.

Yeni evlenecekler yüklü miktarda borcun altına girmekten çekindikleri için genelde ev kiralamayı tercih ederler. Yeni bir ev kiralarken de 500 TL ya da 700 TL gibi bir evi kiralamak için birkaç aylık peşinat, deposito, emlakçı parası evin boyası badanası gibi masraflarla yaklaşık 5.000 TL’lik bir harcama yaparsınız. Düğün yerine nikahta evlenmeyi seçerek, mobilya ve gelinlik masraflarında birazcık kısıntıya giderek ya da hesaplı alışveriş yaparak yaklaşık 10.000 TL’lik bir peşinata sahip olabilirsiniz. Bu durumda ailelerinizden de alacağınız destekle 15-20 bin liralık bir peşinatla ev almayı deneyebilirsiniz.

100 bin TL’lik bir eve 75 bin TL’lik kredi çektiğinizde 120 aya yaklaşık 1100 TL gibi aylık ödeme yaparsınız. Vadeyi 240 aya çıkartırsanız 876 TL gibi bir para öderseniz. Zaten 700 TL kira ödeyeceksiniz. 876 TL ya da 1100 TL ödeyerek evinizin sahibi olmayı tercih edebilirsiniz.

Evlenmenin hemen ardından nikahta takılan altınları bozdurarak ya borçlarınızı ödeyebilir ya da borcunuz yoksa bu altınları satarak kredi borcunuzu yeniden yapılandırıp taksitlerini düşürebilirsiniz. 10 ya da 15 bin TL’lik altınlarınızı bozarak borcunuzu 60-65 bine düşürebilir aylık ödemelerinizi de 1100 TL’den 900 TL’ye kadar düşürebilirsiniz. Yaklaşık iki sene sonra da kiranız enflasyon oranında zamlanacağı için sizin ödeyeceğiniz kredi taksitine denk gelebilir.

Evi eşlerden hangisinin kayıtlı maaşı yüksekse onun üzerine almak kredi çekerken işinizi kolaylaştırır. Eşimin üzerine olmasın diye bir çekince taşımayın. Evlilik sözleşmesi yaparak ve sözleşmeye evinizle ilgili maddeyi koyarak kafanızı rahatlatabilirsiniz.Sözleşme soğuk görünse de, ev almak gibi hayatın önemli kararlarından biri söz konusu olduğunda, iyi gün gibi kötü gün de olacağı için eşinizin de buna sıcak bakacağına inanıyorum.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar