Ev değiştirmeye karar vermek kolay değil. İşin hem maddi hem de manevi yönden kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Pek çok arkadaşım yaşadığı sorunlara rağmen evinden kopamıyor. Belki de yeni bir ev satın alıp yaşam alanınızı değiştirerek kendinizi daha da rahatlamış hissedebilirsiniz. Eğer sizin de aşağıdaki sorunlara benzer dertleriniz varsa, yeni bir ev aramanın vakti gelmiş demektir.

1- Evinizin tadilatı bitmek bilmiyorsa

Evde bir türlü bitmeyen tamiratlar insanı canından bezdirebilir. Küvet akar, camlardan rüzgar ve yağmur girer, tam bunları düzeltirsiniz bu sefer mutfak ve kalorifer borularında sorun çıkar. Kısacası artık eviniz “Beni bir an önce değiştir” dercesine haykırır. İsterseniz bir an önce yeni ev aramaya başlayıp bu stresten kurtulabilirsiniz. Evinizi satıp yeni ya da tadilattan yeni çıkmış bir ev satın alabilirsiniz. Eski bir ev alıp zevkinize göre tadilat da yapabilirsiniz. Hele kiracıysanız hiç durmayın; sorunlu evle niye uğraşıyorsunuz ki!

2- Ömrünüz yollarda geçiyorsa

İş değişikliği yaptınız. Evinizi seviyorsunuz ancak vaktinizin büyük kısmı yollarda geçiyor. Bu durumun bir tek çözümü var; ev değiştirmek. Siz de pek çok İstanbullu gibi işe gitmek için kıta değiştirenlerdenseniz ve günde 3-4 saatiniz yollarda geçiyorsa işinize yakın bir yerde ev aramanın vakti gelmiş demektir.

3- Gürültülü komşular arttıysa

İlk taşındığınız zamanlar sessiz sakin olan binanızda gürültü yapan komşular çoğaldıysa dikkat! Atalarımız “ev alma komşu al” demişler. Eğer gürültücü komşular uyarılarınıza rağmen bu davranışlarını sürdürüyorsa boşuna sinirlerinizi bozmayın ve ev arayışına başlayın. Belki de daha çok seveceğiniz, daha konforlu bir ev bulacaksınız.

4- Evinizin fiyatı çok yükseldiyse

Seneler önce uygun fiyata satın aldığınız ev prim yaptıysa, evinizin değeri tahminlerinizin üzerinde arttıysa, satmayı düşünebilirsiniz. Belki bu sayede iki ev bile alabilirsiniz. Bir yazlık, bir kışlık ev alabilir ya da bir miktar parayla yatırım yapıp iş kurabilirsiniz. Kısacası eviniz size yalnızca konfor değil, maddi bir rahatlık da sağlayabilir.

5- Bahçeli bir ev ya da site yaşamı arzuluyorsanız

Şehir içi yaşamından bıktıysanız; gürültü, otopark sorunu, dar sokaklar artık sizi sıkıyorsa, şehir dışında yaşamaya ne dersiniz? Şehir dışında, bahçeli, müstakil bir ev satın alabilir ya da en azından site dairelerine göz atabilirsiniz.

 

6- Sıcak ya da soğuktan şikayetçiyseniz

Eviniz yazın çok sıcaksa ya da kışın bir türlü ısınmıyorsa ya evinizi değiştirin ya da bir an önce izolasyon yaptırın. İzolasyon bile sorununuzu çözemediyse boşuna ısrarcı olmayın. Yeni bir ev aramaya başlayın ve bu sefer gerçekten cephesine göre ev bakın. Özellikle yeni yapılan evlerde izolasyon sorunu olmadığı için kuzey cephe bile olsa ısınma sorunu yaşanmıyor. Güneybatı cephesi olan evlerin yazın gün boyunca, saat 12.00'den akşam 21.00'e kadar sıcak olacağını unutmayın.

7- Merdiven çıkmak zor geliyorsa

Evinizden de, komşularınızdan da memnunsunuz ancak binada asansör yok. Yaşınız ilerledi veya bir bebek sahibi oldunuz; 5. kata çıkmak zor geliyor. Kalbinizi de bacaklarınızı da boşuna yormayın. Bir an önce asansörlü bir apartmana taşının.

8- Arabanızı park edecek yer bulamıyorsanız

Otopark, büyük şehirlerdeki en ciddi sorunlardan. Evinize yorgun argın dönmüşken dakikalarca sokak aralarında park edecek yer aramak ve elinizde poşetlerle uzun süre yürümek zorunda kalmak çok sinir bozucu bir durum; ya da bunları yaşamamak için ayda 500 TL'leri bulan otopark parası ödemek zorunda kalmak. Bu hesapları iyi yapın ve otopark parasını da ekleyerek otoparkı olan bir ev satın almanın maliyetini araştırın. Eğer arabanızdan vazgeçemiyorsanız biraz uzak da olsa trafik sorunu olmayan bir yerden ev alabilirsiniz.

9- Bebekli veya çocukluysanız

Bebekli ve çocuklu aileler için şehir içinde yaşamak çok zor. Çocuklar eskisi gibi sokaklarda oynayamıyor. Çocuklu aileler şehir merkezinden bir bir taşınınca apartmanlarda çocuğumuzun oyun oynayacak arkadaş bulması bile zorlaştı. Bebek yoldaysa ya da bebekli ve çocuklu bir aileyseniz siteden bir daire aramaya başlamanızı öneririz. Çocuklu ailelerin bir diğer sorunu da okul bulmak. Bazı semtlerde çok kaliteli devlet okulları var. Bu nedenle ev değişikliği yapan çok insan var. Ya da iyi bir okul buldunuz ancak çok uzak; çocuğunuz günün en güzel saatlerini serviste geçiriyor. Öyleyse yapacağınız bir tek şey var; okula daha yakın bir yere taşınmak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.