Kimlik kartlarından sonra ehliyetler de çipli oluyor. 22 Ocak 2014’e kadar değişecek yeni ehliyetler, uluslararası sürücü belgesi olarak dünyanın her yerinde kullanılabilecek. Yeni torba yasada ehliyetlerle ilgili düzenlemelere de yer verildi. Ehliyet alımından, aday sürücü durumuna kadar pek çok konuda yenilik içeren bu düzenlemenin, tatile girmeden önce meclisten geçmesi bekleniyor.

Sadece direksiyon kursu zorunluluğu geliyor

Ehliyet almak için kurs zorunluluğu, direksiyon dersleri için getirildi. Sadece direksiyon dersleri için kursa gitmek yeterli olacak. Teorik derslerin sınavı, elektronik ortamda da yapılabilecek.

Yeni ehliyet alana 1 yıl aday sürücü sıfatı

Yeni ehliyet alacaklar bir yıl süreyle aday sürücü konumunda olacak. Aday sürücülerin kazaya karışmaması halinde ehliyet alması mümkün olacak. Yine ehliyetlerin belli süre aralıklarında değişmesi gündemde. Eskisi gibi 18 yaşında ehliyet alıp 78 yaşında da hala aynı ehliyeti kullanmak mümkün olmayacak. Yaş sınırı konulması da bekleniyor. Ancak belli aralıklara merkezlere gidip ehliyeti yenilemek gerekecek. Bu yenileme sırasında harç ücreti alınmayacak. Ehliyetlerle ilgili yapılacak bu değişiklikleri Dikkat! Ehliyet almak zorlaşıyor başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

Uluslararası ehliyet statüsünde olacak

Ayrıca yeni çipli ehliyetler uluslararası geçerliliği olan bir ehliyet statüsüne kavuşacak. Mevcut sistemde ehliyetinizi yurtdışında kullanmak için uluslararası ehliyet belgesi almanız gerekiyordu. Bir yıl süreyle alınan bu belgenin her yılda yenilenmesi gerekiyordu. Yeni çipli ehliyetleri 22 Ocak 2014’e kadar değişmesi planlanıyor. Ayrıca yabancılar da isterlerse Türkiye’de ehliyetlerini değiştirebilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.