Tarihi yerleri görmek, dinlemek, denize girmek, kültür turu yapmak için seyahat çıkanlar olduğu kadar farklı lezzetleri yerinden tatmak için de yolculuk yapanlar var. Hatta bu kişiler özel olarak gurme turu adı verilen lezzete dayalım seyahat programları bile yapıyorlar. Midesine düşkünler için ülkemizden yemek yemek için gezebileceğiniz en güzel şehirleri seçtik.

Gaziantep

Son yıllarda sadece yemek için bile Gaziantep’e gidenler var. Kebabın, baklavanın en lezzetlisini yiyebileceğiniz bir şehir. Geleneksel Antep lezzetleri için eski şehir merkezine özellikle de Bakırcılar Çarşısı’na uğramanız şart. İmam Çağdaş en meşhur lokantalardan biri. Başka küçük yöresel lokantalar da var. Antep gezinizde mutlaka Mozaik Müzesi’ni de gezin. Hatta fırsatınız olursa su yoluyla ulaşabileceğiniz Halfeti’yi de görün derim. Gaziantep uçak bileti fiyatlarına göz atmak için bu linki tıklayabilirsiniz.

Gaziantep

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Adana

Kebabı, şalgamı, şırdanı, ciğeriyle ünlü Adana, gurmeler için özel bir şehir. Kentte çok sayıda kebapçı var ve bir çoğu günün 24 saati açık. Sabaha karşı 5’de bile Adana’da kebap ve ciğer yedim. Hatta eski Saat Kulesi’nin orada sabahları ciğer yiyerek kahvaltı yapanlara rastlayabilirsiniz. Adana'da kebap, şalgam, humus vazgeçilmez lezzetleriniz olacaktır. Üstelik kebap fiyatları İstanbul’a göre oldukça uygun ve lezzetli. Adana’da konaklama seçenekleri için Adana otelleri sayfamıza bakabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için de Adana uçak bileti sayfasını tıklayabilirsiniz. Adana’da her yıl Nisan ayında Portakal Çiçeği Festivali yapıldığını hatırlatalım.

Adana

Edirne

Tarihi dokusu ve lezzetleriyle ünlü bir başka şehrimiz de Edirne. Edirne’nin dillere destan tava ciğerini yemek için en iyi adresler Ali Paşa Çarşısı’nın hemen dışındaki ciğerciler. Zaten burada sırayla bir kaç tane ciğer lokantası bulabilirsiniz. Yanlarında hemen meşhur Edirne şekercisi Keçecizade’ye ait lokum ya da kurabiyelerden de satın alabilirsiniz. Gezinizde mutlaka Selimiye, Eski Cami, Üç Şerifeli camilerini gezmeyi unutmayın. Avrupa’nın en büyük 2. sinagogu olan Sinangog’a çok yakın bir köprüden geçerek de Karaağaç’taki çay bahçelerine gidebilirsiniz. Tunca Nehri kenarında bir şeyler içmek de çok keyifli olacaktır.

Edirne

İzmir

Zeytinyağlı yemeklerine düşkünseniz balığı seviyorsanız İzmir tam size göre. Her yıl Alaçatı’da Nisan ayında ot festivali düzenleniyor. Alaçatı, Urla ya da Sağacak’taki lokantalarda lezzetli mezeler yiyebilirsiniz. Balık için de kesinlikle adresiniz Foça olmalı. Foça’da sırayla çok güzel balık lokantaları var. Taze tutulan balıklar ve yanında leziz Ege mezeleriyle mideniz bayram edecektir. Foça’daki balık lokantalarının Alaçatı ve Çeşme’ye göre daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Geleneksel İzmir lezzetlerinden kumruyu yemeden de dönmeyin. Alaçatı otel fiyatları çok pahalı değil ve her keseye hitap ediyor. İzmir'e çok uygun fiyatlı uçak biletleri var, satın almak ya da göz atmak için tıklayın...

İzmir

Ordu

Karadeniz lezzetlerine meraklılar için Ordu ve Trabzon şehirleri arasında gidip geldim. Lezzetler birbirine benzer, pide ve balık iki şehir için de vazgeçilmez. İskele Restaurant, Vonalı Celal, Yosun Pide, Hünkar, Gardenya ve Dolunay Restaurant yemek yemek için en ünlü yerler. Ordu'ya uçak bileti satın almak isterseniz bu sayfayı tıklayabilirsiniz.

Ordu

Hatay

Gurmelerin ya da yemek için gezmeyi sevenlerin ilk tercih ettiği şehirlerin başında gelir Hatay. Medeniyetlerin birbiriyle iç içe geçtiği bu kentte çok özel ve lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Künefe, kireçte kabak tatlısı, cici bici, tuzda tavuk, fellah köfte, Hatay kebabı, humus, maklube ve daha bir çok lezzeti tadabileceğiniz lokantalar da çok. Üstelik fiyatlar büyük kentlerimize göre çok daha ekonomik. Antakya’nın mesire alanı Harbiye’de tuzda pişirilmiş tavuk yemeden dönmeyin deriz.

Hatay

Amasra

Balık ve salata düşkünleri için son adresimiz Amasra. İstanbul ve Ankara’ya yakın bu şirin Karadeniz ilçesinde birbirinde lezzetli balık ve salata yapan dükkanlar var. Geleneksel Amasra salatasında yok yok. Bütün sebzeler katılıyor onlara şekiller veriliyor ve bu salatanı sosunda genelde sirke kullanılıyor. Balık ve mezeler konusunda da Mustafa Abi’nin yerini önerebiliriz.

Amasra