Ev arayışlarının farklılaştığı pandemi sürecinde yazlık evlere talep çok arttı ve pek çok bölgede yazlık evler artık yaz kış oturulacak konutlara dönüşüverdi. Bu talep, yazlık ev fiyatlarını da birçok bölgede %50 ile %100 oranında arttırdı.

Bir yılı aşkın süredir pandemiyle mücadele ediyoruz. Zaman zaman sokağa çıkma yasakları oluyor. Kalabalıklardan mümkün mertebe uzak durmamız gerekiyor. Haliyle sakin yerler, bahçeli ve müstakil evler de bu sürecin gözde konut seçeneği oldu. Bu yüzden bu kış emekli olan ya da ofise gitmeden uzaktan çalışma imkanı bulan bir çok kişi, yazlık evlerinde kışın da oturmayı tercih etti. Yazlık semtler, yazlık beldeler hiç olmadığı kadar çok yoğun bir kış geçirdi. Bu arz talep dengesi de haliyle yazlık evlere ilgiyi arttırdı. İlgi artınca da ev fiyatları ciddi oranda yükseldi.

Bodrum, Çeşme, Marmaris'te fiyatlar çok yüksek

Özellikle Bodrum, Çeşme, Marmaris, Fethiye gibi bölgelerde yazlık ev fiyatları %100’e varan oranlarda arttı. Büyük şehirlerde ya da yine küçük beldelerde de müstakil ev fiyatları da ciddi oranda yükseldi. Üstelik bu fiyat artışı kiralara da yansıdı. Geçtiğimiz yıllarda yazlık bölgelerde yaz kış tüm yıl için tutulan evlerin kiraları oldukça uygundu. Ancak bu kış bu talep artınca yazlık evlerin kiraları da oldukça yükseldi. Hatta yükselen fiyat artışı önemsemeyip yine de ev tutmak isteyenler ev bulamamaktan yakınıyor. Bu durum daha ne kadar sürer?

Yaz kış oturma alışkanlığı sürecek mi?

Aslında bu sorunun yanıtı tamamen pandemi sürecine bağlı. Pandemi süreci daha devam ederse arz talep dengesine bağlı olarak fiyatlar düşmez. Bir de bu kışı yazlık bölgelerde geçirip bu duruma alışan büyük şehirlere dönmek istemeyenler olabilir. Böyle olunca da Bodrum, Çeşme, Marmaris, Fethiye gibi yaz aylarının popüler tatil beldeleri yaz kış oturulan yerler haline gelebilir. Pandemi sonrası ev arayışlarımız nasıl olacak başlıklı yazımda daha detaylı anlatmıştım.

Bodrum’da artık kışın da 500 bin kişi yaşıyor

Bodrum bu kış yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı adete orta büyüklükte bir şehir haline geldi. Marmaris’te ev fiyatları Avrupa fiyatlarına yaklaştı. Kış aylarında boşalan Çeşme bu yıl en kalabalık kışını yaşadı. Ve bu bölgelerde ev fiyatları çok arttığı gibi bulmakta zorlaştı.

İstanbul’un yazlık ilçelerinde artık kışın oturuluyor

Benim çocukluğumda yazlık evlerin yer aldığı Büyükçekmece, Silivri, Şarköy, Güzelce, Kumburgaz, Yeniçiftlik gibi yazlık bölgeler son 15 yıldır özellikle de emeklilerin yaz kış yaşadığı yerlere dönüştü. Bu dönüşüm sanırım yakın zamanda diğer yazlık yerler için de yaşanabilir.

Daha sakin ve müstakil bir yaşama geçmek isteyen ya da yazlık ev satın almak isteyenler, Yazlık ev için kredi kullanılabilir mi başlıklı yazımdan daha detaylı bilgi alabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN