Emeklilikte uzun süreli yaşamak ya da yaz aylarında şehirlerin kalabalık ortamından uzaklaşmak için yazlık ev satın almak birçok kişinin hayallerini süsler. Peki konut kredisi çekerek yazlık ev satın alınır mı? Yazlık ev için özel koşullar var mı?

Kredi kullanma koşulları aynı

Öncelikle kredi kullanma koşullarına sahip tüm evlere kredi çekilebilir. Yazlık ya da kışlık olması fark etmez. Evin kredi koşullarına uygun olması yeterli. Yazlık ya da kışlık ev için kredi koşulları değişmiyor. Şu sıralar 120 ay vadeli konut kredilerinde faiz oranları %0,64’ten başlıyor. Kimler konut kredisi kullanabilir başlıklı yazımızdan kredi kullanım koşuları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müstakil ev için kredi kullanılabilir mi?

Peki müstakil evler için kredi koşulları geçerli mi? Diyelim bir arsanız var ya da arsa alacaksınız ve üzerinde müstakil bir ev ya da yazlık yapmak istiyorsunuz, o zaman tüketici kredisi ya da arsa ipotekli kredi alarak da ev hayallerini gerçekleştirebilirsiniz. Bitmiş ya da bitmeye yakın bir evse ve belediye onayı varsa, kredi kullanma ihtimali olabilir ancak müstakil bir arsa üzerine yeni baştan ev yapacaksanız, arsa ipotekli kredi ya da tüketici kredisi kullanarak inşa etmeniz mümkün.

Ne zaman satın almalı?

Peki yazlık evleri satın almanın bir zamanı var mıdır? Yatırım aracı olarak düşünülebilir mi? Öncelikle yaz ayları ya da ilkbahar aylarında arz talep dengesine bağlı olarak yazlık evlerin fiyatları artabilir. Kış aylarında alım yapmak daha doğru bir zamanlama olacaktır. Ama yer hakkında bilgi sahibi olmak için de o bölgede yazın yaşamak ve gitmek gerekir. Dolayısıyla şehir, belde olarak satın almak istediğiniz bölgeyi seçip, Kasım ayından sonra satılık arayışlarına başlayabilirsiniz.

Yatırım aracı olur mu?

Yazlık ev yatırım için düşünülebilir mi? sorusunun yanıtı ise göreceli. Dönemsel olarak bazı bölgelerde ev fiyatları çok yükseliyor. Örneğin İstanbul’un sayfiye yerlerinden Şile, son 5-6 yılda ev fiyatlarının en çok arttığı ilçelerden birisi. Bunda yeni yolların yapılması ve son olarak da pandemi nedeniyle müstakil evlere ilgi artmasının etkisi var.  Bu bölgede ev alanlar ciddi oranda kazançlı çıktı. Bodrum, Çeşme gibi popüler yerlerde de arz talep dengesine bağlı olarak ilgi genelde artıyor ve dolayısıyla fiyatlar da. Yine de yazlık bir ev için yatırımdan ziyade yaşamak istediğiniz, keyif aldığınız bir yeri seçmek daha doğru olacaktır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar