Sıcak ve güneşli yaz günleri henüz sona ermeden güzel bir tatil yapmayı planlıyorsanız, işe önce iyi bir bavul hazırlamakla başlayın. Fazla yük taşımaktan gerekli olabilecek her şeyi yanına almak isteyenler için tavsiyelerimiz var.

1- Havluları evde bırakın

Seyahat ederken bavulda ağırlık yapan şeylerin başında havlular geliyor. Özellikle yazın bir otele veya tatil köyüne gidiyorsanız, yanınıza havlu almanıza hiç gerek yok! Çünkü hem odalarda hem de plajda muhtemelen sizin için hazır olacak. Eğer yoksa da gittiğiniz yerden bir tane alabilirsiniz.

2- Kapağı bile açılmayan kitapları eleyin

Tam her şeyi doldurdunuz ve yola çıkmaya hazırsınız. Ama o da ne! Bavulun kapağı kapanmıyor. Gereğinden fazla ağır olduysa, bavulun içinden önce varsa ağır kitapları ve dergileri eleyebilirsiniz. Issız bir ormanda tatil yapmadığınız sürece muhtemelen gideceğiniz yerde okumak için bir şeyler olacaktır. Daha hafif ve iyi hazırlanmış bavul için diğer önerilerimiz de yazımızda!

Yazın bavul hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

3- Ayakkabıları pas geçin

Sadece tatile çıkarken giyeceğiniz ayakkabıyı alın veya fazladan bir çift daha bavula yerleştirin. Aksi durumda tatilinizi yanınızda küçük bir ayakkabılıkla gezerek geçirebilirsiniz! 4- Bilgisayar ve dosyalar Pek çoğumuzun maalesef tatildeyken de çalışması gerekebiliyor. Ancak eğer zorunlu değilse, işi işte bırakmaya çalışın ve yanınıza sadece acil durumlarda hızlıca işleri halledebileceğiniz bir tablet alın.

Yazın bavul hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

5- Güneşe karşı kalkanları hazır tutun

Yaz demek bolca güneş ve sıcak hava demek. Öyleyse kendinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacak şapka gibi eşyaları ve kremleri de bavula atmayı unutmayın.

Yazın bavul hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

6- Şampuanları azaltın

Otellerde verilen şampuan ve duş jellerini kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu son derece normal bir durum. Anormal sayılabilecek olansa bavulda çok yer kaplayan koca şişeleri almanız. Sürekli kullandığınız bir şampuan varsa, daha küçük bir şişeye doldurarak birkaç günlük tatilde idare edebilirsiniz.

Yazın bavul hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

7- Saatleri ve değerli eşyaları azaltın

Ege ve Akdeniz kıyılarını dolaşırken yanınızda kol saatiniz ve diğer değerli eşyalarınız olmasa da muhtemelen fazla eksikliğini hissetmezsiniz. Öyleyse bunları evde bırakın ve kaybetme veya çaldırma stresi olmadan, gönül rahatlığıyla tatilin tadını çıkarın.

Yazın bavul hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.