Ana sayfa   Bilgi   Yazarlar
Müge Kanbay

Müge Kanbay

Tek limit uygulaması gerekli mi?

Tek limit uygulaması gerekli mi?

Tek Limit uygulamasının gerekliliğinin altını çizmek üzere 2011 Kart Monitör araştırması raporunda kart limiti ile ilgili istatistiklere yer verildi. Rapora göre kredi kartı ortalama limiti, 2.541 TL oldu. %28 ile en fazla tercih edilen limit aralığı ise 1.000 ve 2.000 TL olarak belirtildi. Rapora göre 20 bin TL üzerinde limitli olan kartları kullanan tüketici oranı %2 ve 5.000 TL altında limit kullanan tüketici oranı ise %89

Sinyalleri takip edin, doğru zamanı kaçırmayın!

Sinyalleri takip edin, doğru zamanı kaçırmayın!

Borçlanmak, borç almak söz konusu olunca doğru zamanın hangisi olduğuna karar vermek acil durumlar dışında zor olabilir. Aklınızda bulunması gereken en önemli konulardan biri şu, borç almanız gereken son darboğaza geldiğinizde, ödeme dengeleriniz bozulduğunda ya da iş işten geçtiğinde bankalar borçlanabilecek durumda olmadığınızı belgeleyebilecek durumda olduğunda, kredi başvurunuzun reddedilmesi kolaydır. Mühim olan bu noktaya gelmeden bir kaç bankadan kredi başvurusunda bulunmak ve kredinizi onaylatmak olmalı.

Güven endeksi kendine geliyor

Güven endeksi kendine geliyor

Mart Ayı Tüketici Güven endeksi, Ocak ayının ikinci yarısından bu yana yükselişini sürdürüyor. Ocak ayının ikinci yarısından başlayan çıkış Mart ayında da devam ettti. Endeks geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %9,5 arttı. Bu artışın en önemli nedeni, tüketim eğilimindeki artış olarak görünüyor.

79 TL - 450 TL arası taksit ödemeli ihtiyaç kredileri

79 TL - 450 TL arası taksit ödemeli ihtiyaç kredileri

Kredi hesaplama yaparken bıkmadan tekrarlayacağımız kavramlardan biri kredi karşılaştırma. Bu nedenle her hafta size yeni kredilerle ya da yeni bakış açılarıyla alternatifli kredi karşılaştırmalar sunmaya çalışıyoruz. Faiz oranları, YMO, dosya masrafı ya da sigorta bedeli gibi elle tutulur kriterler kadar size ve bütçenize uygun doğru krediyi bulmak da önemli. Bu noktada da karşılaştırma yapabilme becerisi ve sizin için önemli kriterleri bulmak önemli. Şu an kredilerde iki genel eğilim var. Biri kademeli faizli, 60 ay vadeli ve düşük taksit ödemeli krediler. Diğeri ise, sabit faizli, 12 ay vadeli ve daha yüksek taksit ödemeli krediler. Bu hafta sizin en çok tercih ettiğiniz yani kademeli taksitli kredilerdeki alternatifleri sizin için karşılaştırdık.

Baharı kampanyalarla değerlendirin!

Baharı kampanyalarla değerlendirin!

Bahar gelirken önümüzde uzanan yaza hazırlık için telaş da başlıyor. Okulların kapanmasıyla taşınma, tadilat ve en çok da yaz tatili planlarını konuşacağız. Planlarımızı gerçekleştirebilmek için her zaman söylediğimiz gibi hazırlıklı olmak ve gelir-gider bütçelerini oluşturmak durumundayız.

e-haciz başladı!

e-haciz başladı!

Gelir idaresi e-haciz yoluyla öğrenim kredisi borçlularından alacaklarını tahsil etme kararı aldı. Maliye'nin Türkiye'deki bütün bankaların bulunduğu ortak havuza gönderdiği elektronik hacizle tahsil uygulaması başladı. Okul bittikten sonra öğrenim kredisi borcunu ödeme, yapılandırma imkanlarını kullanmayanlar dikkat! Önce uyarı sonra haciz Devlete ve kurumlara borcu olanlara öncelikle uyarı mektubu gönderiliyor. Mektubun ardından verilen süre içinde yapılandırma ya da taksitlendirme yapmayan vatandaşların banka hesabı olup olmadığı Bankalararası Kurul ile tespit ediliyor. Bankalarda maaş, mevduat hesabı bulunanlar için online elektronik tahsilat tebliği yapılıyor. Tebliğin ardından, hesaptaki para bloke edilerek vergi dairesine EFT işlemi gerçekleştiriliyor.

Hareket zamanı!

Hareket zamanı!

Lonelyplanet'in makaleleri arasında gezinirken, bir başlık ilgimi çekti, "Türkiye'ye mükemmel bir seyahat". Neler demişler diye şöyle bir bakındım İstanbul, Ayvalık, Kapadokya'nın adı geçiyor, tarihi anılıyor. Aya Sofya, Kapadokya ve Likya Yolu'na ait fotoğraflara hayranlıkla baktım. Ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti okuduklarım. İçinde yaşarken, sıradanlaşan ancak şöyle bir kenara çekilip izlemeye başladığınızda medeniyetlerin kurulduğu, büyüdüğü topraklarda yaşıyor olmanın, neredeyse bir açık hava müzesinde olmanın farkına varmak mümkün.

Ek hesapları kapatmayı unutmayın

Ek hesapları kapatmayı unutmayın

Göze görünmeyen ancak gözlerinizi açıp baktığınız takdirde küçük dokunuşlarla yıllık 50 - 200 TL arası tasarruf imkanlarını sizler için derlemiştik.http://bilgi.enuygun.com/kucuk-dokunuslarla-50-200-tl-arasi-tasarruf-imkanlari Bu hafta öne çıkan konulardan biri de, banka hesaplarımız oldu. Bankaların açtığı, bazen farkında bile olmadığımız bazen kapattığımızı sandığımız ek hesapların bizlere maliyeti oldukça yüksek. Üstelik maaş hesabı, EFT vb. rutin bankacılık işlemleri için kullandığınız banka hesaplarınızı kontrol edin. İşinize yaramayan kullanmadığınız hesapları kapatarak (örneğin bu tür 3 hesabınız var ise, yılda 150 TL ödemekten kurtulacaksınız) yıllık hesap başına 40 - 50 TL tasarruf mümkün.

60 ay vadeli krediler cep yakmıyor!

60 ay vadeli krediler cep yakmıyor!

Bankalar ihtiyaçları göz önünde bulundurarak ve kredileri en uygun haliyle sunmanın yolunu arayarak belli trendler yaratıyorlar. Bahar kredileri döneminde kredi kampanyaları, uzun vadeli ve düşük taksitli kredileri gösteriyor. Yıllık Maliyet Oranları da gözetildiğinde, eşit taksitli uzun vadeli kredilere göre daha uygun görünen 60 ay vadeli Nisan kredilerini sizin için inceledik.

Kredi kartı azami faiz oranları değişmiyor!

Kredi kartı azami faiz oranları değişmiyor!

Kredi kartı azami faiz oranları değişmiyor! Hatırladığımız üzere 2011'i sonlandırırken kredi kartlarıyla ilgili düzenleme ve değişiklikleri üst üste yaşamış ve sizlerle paylaşmıştık. Bu dönemde son iki yıldır değişmemiş olan kredi kartı azami faiz ve gecikme faiz oranları da değişmiş ve

x