Ana sayfa   Bilgi   Yazarlar
Dinçer Keskinpala

Dinçer Keskinpala

İstanbul'da havalimanı projesi hangi semtlere yarayacak

İstanbul'da havalimanı projesi hangi semtlere yarayacak

İstanbul’un hızla büyüyen ve gelişimine devam etmek zorunda olan bir metropol olmasından dolayı, yeni hedeflenen projelerle birlikte özellikle konut ve arsa sektöründe çok ani ve hızlı değişimler yaşanabiliyor. Son olarak uçuşlarda yaşanan gecikmelere bağlı olarak iki havaalanının yetersiz kaldığı açıklamalarından sonra üçüncü alanın yapılacağı beklentisi sektörü etkilemiş gözüküyor.

Piyasalarda geçen hafta neler yaşandı?

Piyasalarda geçen hafta neler yaşandı?

İspanya'ya bankalarının sermayelerini güçlendirebilmesi için kredi açılması kararının piyasalarda yarattığı iyimser havaya paralel dolar/TL hafta başına 1.81 seviyesinin altında başladı. Hafta içinde İspanya'ya mali yardım imkanı sağlanması kararına rağmen uygulanacak sistem ve Yunanistan seçimlerine yönelik kaygılar piyasalarda endişelerin sürmesine neden olurken, buna paralel dolar/TL yukarı yönlü bir eğilim izledi.

Lüks Tüketim Çılgınlığı Artıyor

Lüks Tüketim Çılgınlığı Artıyor

Tüketim çılgınlığından bahsedip duruyoruz ancak devir artık lüks tüketim çılgınlığına doğru gidiyor. Tüketiciler özellikle taksit uygulamalarının hayatımıza tamamen yerleşmesi ile lüks tüketime de bütçe ayırmaya başladılar. Dünyada ise dijital devrimle beraber uygun şartlarda ve indirimli alışveriş yapılması trendi ile beraber lükse kayış hızlanmaya başladı.

Kredilerde beklenilen yavaşlama sağlanamadı

Kredilerde beklenilen yavaşlama sağlanamadı

Kredi derecelendirme kuruluşlarından, Türkiye’nin not görünümüne ilişkin uyarıların başında kredilerdeki genişleme ile ilgili sorunların giderilmesi geliyordu. Türkiye ekonomisinin aşırı ısındığı görüşünden sonra özellikle krediler konusunda bazı tedbirler alınmıştı. Bundan yaklaşık 11 ay önce, 20 Haziran 2011 tarihinde BDDK; tüketici kredilerinin toplam kredilerine oranı yüzde 20'nin üzerinde olan bankaların, 100 liralık tüketici kredisi için artık 4 lira karşılık ayırmak zorunda kalacağını açıklamıştı.

GSM tarifenizi değiştirmeden iyi düşünün!

GSM tarifenizi değiştirmeden iyi düşünün!

75 milyonluk ülkemizde cep telefonu kullanan kişi sayısı 65 milyona yükselmiş durumda. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2011 yılı son çeyrek raporundaki verilere göre, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 65,32 milyona yükseldi. 2011 yılı sonu rakamlarına göre, Turkcell'in 34,53 milyon, Vodafone'un 18,03 milyon, Avea'nın ise 12,76 milyon abonesi bulunuyor. Burada bizim bakmamız gereken nokta, hangi operatörle konuşma şartlarınıza göre nasıl en uygun tarife sağlayıp sağlayamayacağınız olmalı. Özellikle 2008 yılında başlayan numara taşıma hizmeti ile beraber kullanıcılar, alternative GSM operatörlerinin kampanyalarına kanarak hatlarını taşıdılar. Ancak verilere göre memnuniyetsiz her operator için neredeyse aynı olunca, hatlarını yeniden değiştirme isteğine gittiler. Fakat burada da karşılarına, taahhüt süresi çıktı.

Takipteki kredilerde azalma dikkati çekti!

Takipteki kredilerde azalma dikkati çekti!

Yılsonu verilerinden yararlanılarak oluşturulan 5–10 yıl vadeli konut kredileri basit ortalamalarına göre; 2010’da % 0.90 olarak gerçekleşen konut kredisi aylık ortalama faiz oranı, 2011 yılında % 1.29 olarak gerçekleşti. Konut kredi oranlarındaki yaklaşık % 0.36’lık artışa karşın, kullanılan konut kredilerinin artması da, gayrimenkul sektörünün büyümesinin en önemli göstergeleri arasında dikkat çeken veri oldu.

Tespit zamanı hangi kanalları izliyorsunuz?

Tespit zamanı hangi kanalları izliyorsunuz?

Televizyon izleme alışkanlığı çoğaldıkça, kanal sayısı da arttı. Teknolojinin yeni nesil nimetleri HD yayın ve 3D yayın ülkemize gelince, kanal servis sağlayıcı firmaların da rekabeti arttı. Karasal yayın ve kablolu yayın çoğu yerde tarihe karışmaya başladı. Bazı evlerin balkonlarında gördüğünüz uydu alıcıları sayesinde insanlar binden fazla kanalla karşı karşıya kalabiliyor. Bunlardan muhtemelen 20 tanesini kullanıyor olsa da, psikolojik olarak kanal sayısının fazla olması tatmin edici oluyor. Çünkü gelir düzeyi ne olursa olsun, evlerde en az LCD tv bulunmasından dolayı, içeriğe bakılmadan şu kanaldaki görüntü ne kadar hoş deniliyor. Uydu anteni bulunan evlerde bir adet uydu alıcısı iş görmeye yetiyor. Uydu alıcınızı biraz daha fazla ücret vermeyi göze alırsanız, HD olarak da alabiliyor ve HD hizmet veren kanalları izleyebiliyorsunuz. Ancak ücretli hizmet veren televizyon kanalı sağlayıcılarının dışında fazla HD kanal seyretme şansınız olmuyor. Eğer ki HD televizyon aldım ve HD kanalları izlemek istiyorum diyorsanız, aylık veya yıllık belli bir ücret ödeyerek D-Smart ile Digitürk arasında seçim yapıyorsunuz.

Yatırımcılar Suriye riskini göze almalı!

Yatırımcılar Suriye riskini göze almalı!

Piyasalar son haftalarda oldukça tatsız ve gergin günler geçiriyor. Makro ekonomik verilerden büyüme rakamları ve mikro bazda şirketlerin bilanço rakamlarının ardından yükseliş trendine girmeye çalışan borsalar şu günlerde kararsız seyir izliyor. Bu da düşüşün yaşanabileceğine gösterge oluyor. Bu beklentinin altında yatan temel sebep ise Suriye ile olan gerginlik. Suriye konusunda olan belirsizlik, yatırımcıları oldukça rahatsız ediyor. Suriye Dostları’nın İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantı ile gerginlik çeperine İran’ın da dahil olması bu yöndeki soruları artırmış durumda. Bölgede Suriye kaynaklı gerilim yatırımlarını orta ve uzun vade planlayan yatırımcılar için daha da ön plana çıkıyor. Gerginlik çıkmaza girerse petrol fiyatları yükselir

Avantajlı paketler GSM faturalarını patlatabilir

Avantajlı paketler GSM faturalarını patlatabilir

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberden, cep telefonu sayısı dünya nüfusunun sollamak üzere olduğu bilgisine ulaştık. Türkiye açısından baktığımızda ise abone sayısının nüfusa oranında hala AB ortalamasının gerisinde olduğunu gözlemledik. Önemli olan abone sayısı değil, abonelerin nasıl bir kullanım tercih ettiği yönünde. Bunun için de BTK’nın verilerinden son yıllardaki kullanım oranlarını inceledik. 2008'de 13,42 milyon olan faturalı cep telefonu abone sayısı, son 3 yılda 10 milyon ön ödemeli abonenin faturalıya geçiş yapmasıyla 23,05 milyona yükseldi. Bu artışın olmasının önemli nedenlerinden bir tanesi, numara taşıma sisteminin gelmiş olması. Çünkü numara değiştirmek için GSM operatörünün işlem merkezine giden kullanıcılara, avantjlı olması nedeniyle faturalı hat öneriliyor. Bu hatlarda da belli bir ücrete fazla dakika konuşma hakkı sağlandığı için Bu, abonelere cazip geldiği için faturalı hatlarda ciddi bir artış yaşandı. Avantajları dinleyin ancak kararı iyi verin! Her GSM operatörünün kendine göre avantajlı paketleri mevc

Konut alırken lokasyona dikkat edin

Konut alırken lokasyona dikkat edin

Konut fiyatlarının seyri ve konut kredisi faizlerini sıkça konuşuyoruz. Ancak bunların yanında esas önemli olanın aldığınız konutun değerini hakedip etmediği olduğunu unutmamalıyız. Diler yatırım amaçlı alın gerekse ihtiyaçtan alın, dikkat etmeniz gereken olay, konutunuzun değerli olup olmadığı olmalıdır. Konut alırken nelere dikkat etmeliyiz başlığı altında birçok satır başına ulaşabilirsiniz ve bunlara dikkat edebilirsiniz. Fakat esas dikkat etmeniz gereken nokta ‘lokasyon’ olmalıdır. Ekonomide, yatırımlar değerleme üzerine yapılır. Olumlu beklentiler, gelecekte olması gündemde olan yeni yaptırımlar yatırım stratejilerine yön verir. Konut konusunda da bazı önemli değerlemeler olmalı. Örnek olarak; konut alacağınız yerin yakınında bir hastane, üniversite, alışveriş merkezi gibi binalar varsa bunlar o yerin değerli olmasını sağlar. Hastane olduğu takdirde – özellikle büyük şehirlerde – doktorların o bölgeden konut satın alması veya kiralamasına neden olabilir. Bu nedenle konut satın alırken, o konutun bulunduğu yer – yani lokasyon – büyük önem taşımaktadır. İnşaat şirketi yöneticileri, kendi yaptıkları daireleri elbette çok üstün özellikli olarak sırayalayacaklardır. Ancak tabir-i caizse tuvaletin altından olması yeri geldiğinde dairenin nispeten daha düşük fiyatlı olmasının önüne geçemeyebilir. Konumu daha uygun ve daha düşük özellikli bir daire, daha lüks ürünlerle yapılmış daireden daha yüksek fiyatlı satılabilir ve kiralanabilir. Eğer ki konut almayı düşündüğünüz evin lokasyonu ciddi anlamda bir avantaj sağlıyorsa, biraz daha fazla para vermeyi göze alın.

x