Konaklama sektöründe seçenekler neredeyse sınırsız! 1 yıldızlıdan başlayıp 5 yıldızlıya kadar uzanan oteller ve tatil köyleri, pansiyonlar ya da butik oteller tatilcilere çok çeşitli alternatifler sunuyor. Bunlar arasında mutlaka birisi hem özellik hem de bütçe olarak size hitap edecektir, buna şüphe yok! Bu sebeple otellerden önce “Yaz tatilinizden ya da otelinizden siz ne bekliyorsunuz ve tatilde nelere ihtiyacınız olacak?” diye düşünmeye biraz zaman ayırmakta fayda var:

 

  1. Öncelikler ve beklentiler

Yaz tatilinden beklentiler çeşitlidir. Kimisi kumsalda uzanarak dinlenmeyi, kimisi sportif faaliyetleri, kimisi eğlenceyi ya da yeni yerler görmeyi yaz tatili için öncelikleri arasında sıralayabilir. Kumsalda uzanarak tatil geçirmek isteyenler denize sıfır, kumsalı keyifli tatil köylerine öncelik verirken sportif faaliyetleri hevesle bekleyenler ise otel ya da tatil köyünün imkânlarını ya da otelin bu tip alanlara uzaklığına dikkat etmelidir. Eğlence ya da gezmek isteyenlerin de sadece animasyon ekibine değil, otelin kent merkezine uzaklığını da dikkate almasında fayda var.

  1. Beraber tatil yapılan kişiler

Çocuklu ya da bebekli tatilciler, balayı çiftleri, bir grup iş ya da yakın arkadaş arasında planlanan tatil beklentileri bambaşka olacağı için konaklama seçimleri de birbirinden farklılaşacaktır. Otel ya da tatil köyü seçerken özellikle birlikte tatil yapılacak kişiler ile beklentiler doğrultusunda ortak karar alınmasında fayda var. Tatilde hiç kimse mutsuz partner istemez!

  1. Bulunduğu yer

Yaz tatili deyip geçmeyin. Kumsallar bile taşlısı, beyaz kumlusu ile birbirinden farklı iken Ege’de de deniz sıcaklığı Akdeniz’e göre düşüktür. Suyu beklediğinizden soğuk ya da sıcak bir deniz sizi mutsuz edebilir. Bu sebeple otel seçiminden önce nerede tatil yapmayı daha çok istediğinize karar verin.

  1. Konfor

Gözlerden uzak ve sessiz bir tatil kimisine konforlu gelirken kimisi de etrafında sürekli ona hizmet eden güler yüzlü kişiler olmasını çok daha konforlu bulabilir. Otel konforu deyince de seçenekler elbette sınırsız… Bu konuda otellerin fiziksel konfor sunan imkânları yanı sıra daha önce tatilini orada geçiren kişilerin yorumlarını dikkate almanızda fayda var.

  1. Ücret

Otel ya da tatil köylerinin ücretleri bulunduğu yere, konumuna, yıldızına ya da sunduğu aktivite miktarına göre değişiklik gösterir. Bütçenize uygun otel seçeneklerine https://www.enuygun.com/otel/ adresinden erişebilirsiniz.

  1. Referans

Otel seçimi yaparken yakınlarınızın ya da tanımasanız da o otelde daha önce vakit geçirmiş kişilerin yorumlarını dikkate alabilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.