Deniz ve güneş keyfi için alternatifi bol seyahat yazıları yazıyoruz. Peki ya yaz sıcaklarından hoşlanmayanlar? Sıcakları serin yerlerde bol oksijen eşliğinde geçirmek isteyenler. Sizleri de unutmadık ve yaz sıcağında serinletecek 10 yer önerisi hazırladık.

1-Ayder Yaylası:

Tarihin çok eski dönemlerinden beri dinlenme yeri olarak kullanılan Ayder Yaylası hem temiz havası hem de doğası ve kaplıcalarıyla ünlü bir yerdir. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 1.350 metre yükseklikteki Ayder, oldukça turistiktir. Konaklama konusunda seçenek çoktur.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

2-Uzungöl:

Ortada bir göl ve etrafı ormanla kaplı Uzungöl, Karadeniz’in en turistik yerlerinden birisidir. Trabzon’a 99 km uzaklıktaki Uzungöl aynı zamanda dünyanın ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına da sahiptir. Otel seçeneği çoktur. Yazın hemen her gün yağmur yağabilir.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

3-Artvin Yaylaları:

Artvin’in neredeyse yarısı yaylalarla kaplıdır. Yusufeli Yaylalar Köyü, Kafkasör Yaylası, Borçka, Şavşat Kızgölü yaylaları daha pek çok yayla gezilebilir. Hepsinde hava serin, oksijen bol ve manzara harikadır.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

4-Giresun Sis Dağı Yaylası:

Karadeniz yaylalarından devam edelim. Giresun’da denize yakın yüksek bir noktada yer alan Sis Dağı, yıl boyu sisli havasıyla ünlüdür. Temmuz ayında yapılan Sis Dağı şenlikleri ünlüdür. Giresun’da ayrıca Kümbet ve Kulakkaya yaylaları da görülmeye değerdir.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

5-Antalya Tahtalı:

Antalya’nın sıcağı malum. Tatilde deniz güneş keyfi çıkarırken, kısa bir süre içinde serin bir havayla karşılaşmaya ne dersiniz. Kemer’den Tahtalı Dağı’na çıkan teleferiklere binerek serin havaya ulaşabilirsiniz. Buradan güneşin batışını seyredebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

6-Gölcük (İzmir):

İzmir’de sıcaktan bunalanların adresi de Gölcük. Ödemiş, Tire gibi ilçelerde yaşayanların yayla yeri olarak kullandığı Gölcük’te gölün etrafında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

7-Abant:

İstanbul ve Ankara’ya yakınlığıyla dikkat çeken Abant, doğal güzellikleri de bünyesinde barındıran bir yer. Gölün etrafında konaklama yapabileceğiniz 5 yıldızlı oteller bulunuyor. Yürüyüş yapabilir ata ya da bisiklete binebilirsiniz.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

8-Uludağ:

Son yıllarda yazın Arap turistlerin favori yeri Uludağ oldu. Bursa’ya gidecekseniz yaz da olsa mutlaka Uludağ’a çıkın. Teleferik ya da dolmuş taksileri kullanabilirsiniz. Konaklama, yeme içme konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

9-Maşukiye:

İstanbullular için yakın serin yer için Maşukiye’yi önerebilirim. Kocaeli’ne bağlı Maşukiye ve buranın tepe noktası Kartepe de İstanbul’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bir yer. Maşukiye’de alabalık çiftlikleri ve küçük pansiyonlar var. Kartepe’de ise 5 yıldızlı konaklama yapabileceğiniz bir otel bulunuyor.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

10-Ilgaz Dağları:

Yeşilin yüzlerce tonunu görebileceğiniz, çok sayıda derenin aktığı Ilgaz Dağları yaz aylarında sıcaklardan bunalanların favori yerlerinden. Ilgaz’da kayak pistine yakın yaz kış konaklama yapabileceğiniz oteller bulunuyor. Onun dışında Küre hatta deniz kenarı ilçeleri İnebolu ve Cide’yi de gezebilirsiniz.

Yaz sıcağında serinletecek 10 yer

Tuğba Hacıbayramoğlu
2303 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.