Yaz mevsimi tüm güzelliğiyle ve neşesiyle geldi. Hepimizin birbirinden güzel tatil planları var ya da yoksa da güzel seyahatler yapma planlarımız var. Bu planları yazın keyfini artıracak festivallerle daha da güzelleştirmeye ne dersiniz peki? Her yıl yazın en güzel versiyonunu sunan festivaller bu yıl da tatillerin keyfini ikiye katlayacak.

İstanbul Müzik Festivali - İstanbul

İstanbul Müzik Festivali - İstanbul

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın bu yıl 47.sini düzenlediği İstanbul Müzik Festivali 11-30 Haziran tarihleri arasında müzik severlerle buluşacak. İstanbul’un farklı farklı yerlerinde gerçekleşecek konserler inanılmaz bir müzik şöleni yaşatacak. Ayrıca dünyaca ünlü birçok müzisyenin bu şölen için bir araya gelecek.

Uçak Bileti

Art Basel - Basel

Art Basel - Basel

Dünya çapında çağdaş sanatla ilgilenen sanatçıları ve eserlerini bir araya getiren Art Basel bu yıl 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Sergiler ve atölyelerin düzenlendiği festivalde sanata doyacaksınız. 4000’den fazla sanatçının eserlerinin temsil edildiği etkinlikte kültürel bir şölen yaşanıyor.

Chill-Out Festival - İstanbul

Chill-Out Festival - İstanbul

Türkiye’nin çok sevilen festivali Chill-Out’un 14.sü 15-16 Haziran tarihlerinde İstanbul’da olacak. İstanbul’da düzenlenecek festivale katılamazsanız üzülmeyin çünkü 19-20 Temmuz’da Bodrum’da Chill-Out Festival düzenlenecek. Dünya çapında birçok müzisyenin katılacağı festival, Türkiye’de düzenlenen birçok festivale de ilham kaynağı oluyor.

Glastonbury Festival - Somerset

Glastonbury Festival - Somerset

Bu festivalin adı aslında Glastonbury Çağdaş Performans Sanatları Festivali ama insanlar kısaltarak Glastonbury diyorlar. İngiltere’de düzenlenen en büyük açık hava festivallerinden biri olan Glastonbury bu yıl 26-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde müziğe doyabileceğiniz gibi dans, kabare ve tiyatro gösterileri de izleyebilirsiniz.

Roskilde Festival - Roskilde

Roskilde Festival - Roskilde

İskandinavya’nın en büyük festivali olan Roskilde Festivali bu yıl 29 Haziran 7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. Hippiler için düzenlenmeye başlayan festival bünyesinde birçok müzik türünde performanslar sergileyen sanatçılar festival kelimesini her yıl baştan tanımlıyorlar.

Wimbledon Tenis Turnuvası - Wimbledon

Wimbledon Tenis Turnuvası - Wimbledon

Tenis denince akla gelen Wimbledon Tenis Turnuvası, tenis dünyasının en eski ve en prestijli turnuvalarından biri. 1-14 Temmuz arasında gerçekleşen turnuva tüm dünyadan izleyicileri ağırlıyor. Dünyaca ünlü tenisçilerin yarıştığı turnuvanın geçen seneki şampiyonu ise Novak Djokovic.

EXIT Festival - Petrovaradin

EXIT Festival - Petrovaradin

Dönemin rejimine karşı ayaklanan gençler sayesinde oluşan EXIT Festival, bu yıl 4-7 Temmuz tarihlerinde düzenleniyor. Şu an politik bir amacı olmayan festival ödüllere de layık görülmüş. Avrupa’nın sevilen festivali dünyanın farklı yerlerinden turistlere de ev sahipliği yapıyor.

Fransa Bisiklet Turnuvası - Fransa

Fransa Bisiklet Turnuvası - Fransa

Bisiklet sporunun en önemli yarışlarından olan Tour de France adıyla bilinen turnuva bu yıl 6 Temmuz’da başlayıp 28 Temmuz’a kadar devam edecek. Eddy Merckx’nin ilk turnuvadaki galibiyetinin 50. yılını kutlamak için yarış Brüksel’de başlayacak.

Kuşadası Gençlik Festivali - Kuşadası

Kuşadası Gençlik Festivali - Kuşadası

“Her zaman iyi müzik” sloganıyla başlayan ve yoluna bu sloganı her daim iyileştirerek devam eden Kuşadası Gençlik Festivali bu yıl 10-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Birçok ünlü sanatçının konser verdiği festivalde katılımcılar çoğunlukla kamp alanlarında konaklamayı tercih ediyorlar.

Bozcaada Caz Festivali - Bozcaada

Bozcaada Caz Festivali - Bozcaada

Doğasıyla insanları büyüleyen Bozcaada 2017 yılından beri Bozcaada Caz Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl festival 19-21 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek. Yerli ve yabancı birçok müzisyeni ağırlayan festivalde doğa ve caz unutulmaz anlara sahne oluyor.

Tomorrowland - Boom

Tomorrowland - Boom

Avrupa genelinde en çok sevilen etkinliklerden biri olan Tomorrowland bu yıl 19-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Elektronik müzik konusunda isim yapmış kişilerin sahne aldığı festivale tüm dünyadan turistler katılıyorlar. Biletlerin çok hızlı tükendiği festival unutulmaz bir eğlence vadediyor.

Sziget Festivali - Budapeşte

Sziget Festivali - Budapeşte

Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alan Sziget Festivali bu yıl 7-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Sziget kelimesi Macarca’da ada anlamına geliyor. Festivale bu adın verilmesinin sebebi ise Eski Buda Adası’nda düzenlenmesi. Bu ada aynı zamanda “Özgürlük Adası” anlamına gelen “The Island of Freedom” tamlamayla da tanımlanıyor.

Burning Man - Nevada

Burning Man - Nevada

Bir festivalden çok “toplum ve sanat deneyi” olarak tanımlanan Burning Man bu yıl 25 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Dünyanın en farklı festivallerinden biri olan Burning Man ticari tüm işlemlerden arınmış olarak düzenleniyor. Aynı zamanda kalıcı bir alan üzerinde kurulmuyor. İz bırakmamayı amaçlayan festivalin sonunda tüm yapılar yakılarak ortadan kaldırılıyor.

Domates Festivali - Bunol

Domates Festivali - Bunol

Tüm şehri kırmızıya boyayan İspanya’nın en önemli, dünyanın da en eğlenceli festivallerinden olan Domates Festivali bu yıl 28 Ağustos’ta gerçekleşecek. Festivale katılmak için şehre akın eden turistlerden dolayı yürünmez hale gelen sokaklara festivalden bir önceki gün tonlarca domates taşınıyor. Domatesleri fırlatmadan önce sıkmak da festivalin kurallarından biri.

Zeytinli Rock Festivali - Balıkesir

Zeytinli Rock Festivali - Balıkesir

Türkiye’nin en iyi yerli müzik festivallerinden biri olarak kabul edilen Zeytinli Rock Festivali bu yıl 28 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Her yıl büyüyüp gelişim gösteren festival ülkemizde düzenlenen farklı festivaller için de esin kaynağı oluyor.

FIBA Basketbol Dünya Kupası - Pekin

FIBA Basketbol Dünya Kupası - Pekin

Bu yıl 18.si düzenlenecek olan FIBA Basketbol Dünya Kupası 31 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Çin’de düzenlenecek turnuvada Türk Milli Basketbol Takımı’nın rakipleri Amerika, Çekya ve Japonya oldu.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar