Ev satın alanların hepsi oturmak için satın almıyor. Kira geliri almak ya da en çok kazandıran yatırım aracı konut olduğu için satın alanlar da çok. Öyleyse ev satın alırken oturacaksanız farklı, yatırım için alacaksanız farklı kriterleriniz olmalı.

Kira için evin cephesi için çok fark vermeyin

Örneğin oturmak için satın alacaksanız cephesi, semti, evin metrekaresi, balkonlu oluşu vs. gibi bir sürü kritere dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yatırım için satın alacaksanız cephesi, balkonu metrekaresi gibi artı değerlere çok takılmayın. Örneğin aynı sitede havuz cepheli ya da güzel cepheli ev ile arka tarafa bakan evler arasında satın alırken, ciddi fiyat farkları oluyor. Ancak kiraya verdiğinizde iki ev arasındaki kira farkı o kadar büyük olmayabiliyor. Bu yüzden kiraya vermek için satın alacaksanız o kadar fiyat farkı vermenize değmeyebilir.

Kiraya vermek için şehir içi daha avantajlı

Aslında ister oturmak için, ister yatırımlık olsun gelişmekte olan ya da gelişecek olan bölgelerden ev satın almak daha mantıklı bir tercih olacaktır. Ancak bir kaç yıl beklemeyi göze almanız gerekiyor. Örneğin oturmak için daha büyük daha yeni, hatta sıfır, asansörlü, otoparkı olan bir ev arıyorsanız şehrin daha dış bölgelerine doğru çıkmanız gerekebilir. Ancak kira için merkezi yerler şehir içi evler eski de olsa her zaman daha çok rağbet görüyor. Merkez dışında yeni bir ev ile şehir merkezinde eski bir ev aynı paraya da satın alınabiliyor. Ancak yolu göz alırım ille de evim güzel olsun derseniz o zaman uzaktakini seçin. Ancak kesinlikte oturmayı düşünmüyorsanız eski de olsa, asansörü olmasa da, küçük mutfağı da olsa şehir merkezinde rahat kiraya verebilirsiniz. Örneğin şehir merkezinde 300.000 TL'ye satılan bir ev ile şehir dışında aynı fiyata satılan evlerin kira gelirleri aynı olmuyor. Şehir merkezindeki ev bazen şehir dışındakinin iki katı kadar bile kira geliri getirebiliyor. Bu yüzden kira yatırımı için satın alacaksanız merkezi yeri tercih etmek daha doğru.

 

Gelişmekte olan bölgelere dikkat!

Ancak kira yatırımından ziyade 'Satın aldığım ev 3-5 sene sonra tekrar satarsam bana iyi kazandırsın' derseniz de o zaman gelişmekte olan bölgeleri tercih etmek daha doğru. Örneğin o bölgeye metro projesi başlıyordur. Hastane vs. gibi kamu kuruluşları yapılacaktır. 3-5 sene sonra bu yapılar tamamlandığında, metro açıldığında evin satış fiyatı bir anda katlayacaktır. Birkaç sene sonra en azından iyi prim yapınca satacaksanız o zaman gelişmekte olan bölgeleri tercih etmek en doğru karar olacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.