Yatırımcılar Suriye riskini göze almalı!

dincerkeskinpala

Piyasalar son haftalarda oldukça tatsız ve gergin günler geçiriyor. Makro ekonomik verilerden büyüme rakamları ve mikro bazda şirketlerin bilanço rakamlarının ardından yükseliş trendine girmeye çalışan borsalar şu günlerde kararsız seyir izliyor. Bu da düşüşün yaşanabileceğine gösterge oluyor.

Bu beklentinin altında yatan temel sebep ise Suriye ile olan gerginlik. Suriye konusunda olan belirsizlik, yatırımcıları oldukça rahatsız ediyor. Suriye Dostları’nın İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantı ile gerginlik çeperine İran’ın da dahil olması bu yöndeki soruları artırmış durumda. Bölgede Suriye kaynaklı gerilim yatırımlarını orta ve uzun vade planlayan yatırımcılar için daha da ön plana çıkıyor.

İçindekiler

Gerginlik çıkmaza girerse petrol fiyatları yükselir

Şu dönemde dünya için en büyük sıkıntı petrol fiyatları. Ülkeler petrol fiyatlarını kontrol altına almaya çalışsalar da, dış etmenler bunu pek mümkün kılmayabilir. Suriye sorunu, bir savaşa dönüşürse petrol fiyatları hızla artabilir.

Geçmişte ABD-İran gerginliği sonucunda ABD ham petrol fiyatları 110  dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Bu durumda da olası bir savaş durumunda petrol fiyatlarında 115 – 120 dolar aralığına kadar sert yükselişler görülebilir. Hatta kriz döneminde görülen 140 dolarlı seviyeleri tekrar yaşayabiliriz.

Petrolün yükselişi ülkeleri sıkıntıya sokacağı için yatırımcılar borsadan da çıkarak yine güvenli liman sıfatını takacakları altına yönelebilirler. Bu da altının ons fiyatlarını yeniden 1.800 dolarlı seviyelerin üzerine atmasına neden olabilir.

Borsalar düşüp, döviz yükselebilir

Olası bu kötü senaryo borsaları derinden etkileyebilir. 60 binli seviyeleri aşan borsa endeksi yeniden 52.500 tabanlı bir harekete doğru yönelebilir. Bu durumda borsadan para çıkışı, dolar fiyatlarının yükselmesine yol açabilir. 1.82 TL seviyelerinde direnç ile karşılacak olan dolar/TL’de yeniden 1.90 TL seviyeli senaryolar hakim olabilir.

Yatırımcılar dikkatle gelişmeleri takip etmeli

Bu bahsettiğim satır başları olası gerginlik sürecinin kötüye gitmesi durumunda görülebilecek etkiler olarak değerlendirilmeli. Olma durumu halinde yatırımcılar zor durumda kalmamak için riskleri önceden hesaplamalılar.

Özellikle hisse senedi piyasalarında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bir kat daha dikkatli olması gerekiyor. Bir süredir sıkışan piyasa yön arayışında güçsüz kalıyor ve yükselmeyi başaramıyor. En ufak kötü bir haberde yönünü aşağı çevireceğe benziyor.

Bu nedenle yatırımları tek bir yerde toplamak yerine dağıtmak ve riski azaltmak da fayda var.


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN