Gayrimenkulle ilgili yapılan araştırmalara göre yaş dağılımı ev alma kriterlerini değiştiriyor. Gençler daha merkezi yerlerde ev almak isterken, orta yaş grubunda balkon isteği çok fazla. Orta yaş üzeri ise bahçeli ya da müstakil evleri tercih ediyor. Kadınların ev alırken en çok baktığı yer ise mutfak.

Gençler için evin konumu önemli

Ev satın alırken dikkat edilen kriterler yaşa ve cinsiyet durumuna gör oldukça değişiyor. Gençler küçük, ulaşımı kolay merkezi yerlerdeki evleri tercih ederken, orta yaş grubu biraz daha yol gidip daha büyük balkonlu evlere öncelik veriyor. Yaş ilerledikçe müstakil ev alma arzusu daha çok artıyor.

Kadınlar en çok büyük mutfak istiyor

Araştırmalarda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise kadınların bir evde baktıkları ilk yerin mutfak olması. Geniş ve kullanışlı mutfaklar kadınları evde en çok cezbeden yer. Balkon, otopark, depolama alanları gibi durumlarda ev seçiminde aranan ve fiyatlarla yansıyan özel durumlar.

Dönemsel beklentiler değişebiliyor

Ev alırken dikkat edilen konum, büyüklük gibi durumlar dönemsel olarak da değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin pandemi öncesi şehir içi evlerde kiralar çok yüksekti ve talep çoktu. Pandemi ile evden çalışma modeli gelişince, şehir içi küçük evler yerine daha büyük geniş, bahçeli balkonlu evlere ilgi arttı. Yeni çalışma modeli ev arayışlarındaki beklentiyi de değiştirebilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN