Bu yıl içerisinde en çok konuşulan finansal hedeflerin ve  enstrümanların başında ‘ altın ’ geliyordu. Kriz döneminde güvenli liman arayışları ile yükselişe geçen altın fiyatları yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. Altının ons fiyatı 2000 dolar seviyelerine yaklaşırken, yatırımcıların halen daha altın almaya çalıştığını görünce, bu fiyatlardan altına yatırım yapmanın riskli olduğunu söylemiş, hatta altına o fiyatlardan yatırım yapmanın çılgın bir fikir olduğundan bahsetmiştim.

Altın fiyatları beni savunurcasına 2000 dolarlı fiyat seviyesine ulaşamadan 1600 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Yurt içinde gram altın 120 TL seviyelerini test ettikten sonra 100 TL seviyelerinde dengelenmeye çalıştı. Ancak altın fiyatlarındaki bu yükselişin yaz aylarına denk gelmesi, düğün mevsiminin hareketli olduğu dönemde bireyleri zorlayıcı oldu.

Malum, Türkiye’de düğünlerde altın takmak adettendir. Hatta gelir düzeyi ne olursa olsun, insanlar altın takmadan düğünden ayrılmak istemiyorlar. Bu duruma gelenek dememiz gerekiyor sanırım. Ancak bu gelenek bireylerin bütçelerini oldukça zorluyor. Hal böyle olunca İstanbul Altın Rafineri’si yeni ürünler çıkarmak konusunda harekete geçti.

Yarım çeyrek altın üretilmeye başlandı

Bundan önce gram altınlar moda olmuştu. Altının ONS fiyatını, yurt içindeki dolar kuru ile çarpıp, 31.2’ye böldüğümüzde bulduğumuz altının gram fiyatı üzerinden, düğünlerde takmak için çeşitli ürünler yaratılmıştı. Tüm dünyaca kabul edilen parametreye göre, altının ONS değeri 31.2 gram altının dolar cinsinden karşılığıdır. Bu nedenle altının ons değerini öncelikle dolar kuru ile çarpıyoruz ve 31.2’ye bölüyoruz. Çıkan rakam, altının gram fiyatını yaklaşık olarak verecektir. Ancak piyasada oluşan arz-talebe göre bu çıkan fiyat üzerinden değişiklik yaşanabiliyor.

Gram altın çeşitlerinden sonra, İstanbul Altın Rafineri’si zorlanan vatandaşlar için çeyrek altının yarısını üretmeye başladı. Piyasadaki çeyrek altının ağırlığının yaklaşık 3'te birine denk gelen, 22 ayar ve 0,62 gram ağırlığındaki yarıçeyrek altının fiyatı yaklaşık 59 lira olacak. Yarı çeyrek altın, önümüzdeki günlerde kuyumcularda satışa sunulacak.

Yarı çeyreğin yanı sıra, İAR, ürettiği daha hafif İAR tam, İAR yarım ve İAR çeyrek altın ile Darphane'nin piyasadaki altınlarına da rakip olacak. Darphane'nin 1,75 gram ağırlığındaki çeyrek altınına karşın İAR'ın ürettiği çeyrek altının ağırlığı 1,25 gram, İAR yarım altının ağırlığı 2,5 gram ve İAR tam altının ağırlığı da 5 gram olarak belirlendi.

İstanbul Altın Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Haliç, halktan gelen yoğun talep üzerine 24 ve 22 ayar gram altın ile 14 ayar yuvarlak altının üretimini gerçekleştirdiklerini anımsatarak, altın yatırımı amaçlı olsa dahi takı amacıyla Türk halkının altında ''geleneksel'' yuvarlak 22 ayara olan ilgisinin İAR'ı, halk arasında ''tam'', ''yarım'' ve ''çeyrek'' olarak bilinen altın üretimine ittiğini, ayrıca 0,62 gram ağırlığında Türkiye'de ilk defa yarıçeyrek altın üretimine de başladıklarını söyledi. 

Hediye alma konusunda halk sıkıntı yaşıyor

Eskiden, altın fiyatları makul seviyelerde seyrederken, en kolay hediye altın olurdu. Bir çeyrek altın, bir küçük altın götüreceğim denirdi. Ancak fiyatlar yükseldikçe, hediye olarak altın takılması lüks haline geldi. Bireyler, daha uygun fiyat seviyelerinde hediye aramaya başladılar ancak bu da kendi çapında bir sorun haline geldi. Hem hediyeler birbirine benzemeye başladığı için kullanım avantajı ortadan kayboldu hem de paraya çevrilemeyecek atıl kapasite oluştu.

Halkın bu sıkıntısına çare olmak için harekete geçen İAR, oldukça rağbet göreceğine inandığım yarım çeyrek altın üretimine başlıyor. 60 TL fiyat seviyesi, hem düğünlerde takı için hem de doğum vb hediyeler için tercih edilebilir olacaktır. Hele ki benim gibi bazı hediyelerin, likite dönüştürülmesi önemine inanan insanlar için tercih edilir olabilir. Tabi bir de Türk hanımlarının ‘ altın günü ’ anlayışını düşünürsek, faydalı bir üretim olacağını düşünmek mantıklı olacaktır.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.