Yargıtay: İnternet bankacılığı dolandırıcılığında banka sorumlu

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pek çok kişi internet bankacılığı kullanmaktan çekinir. Bir dolandırıcının parasını çalmasından ya da yanlış işlem yapmaktan kaygılanır. Aslında bu konuda bankalar ciddi bir yol kat etti. İşlem güvenliği açısından sık şifre değiştirmekten tutun, her işlem için cep telefonunuza gelen mesajlara kadar pek çok güvenlik uygulaması var. Bu da müşterilerin hesaplarını güvence altına almak için yapılıyor.

Şifresi çalınmıştı

Ancak bankadaki güvenlik açığından faydalanıp müşteri hesabına geren dolandırıcılar da yok değil. Bu konuda Yargıtay internet şifresi çalınan ve banka hesabından para çekilen kişinin bankaya açtığı tazminat davasında bankayı sorumlu tuttu.

Ticaret Mahkemesi müşteriyi haklı bulmadı

İstanbul’da bir kişi kendisine ait internet bankacılığı şifresinin çalındığını ve hesabından 39 bin liranın çekildiğini belirterek bankasına dava açmıştı. Ve İstanbul 28. Asliye Ticaret Mahkemesi, müşteri şifresinin bankadan çalınmadığını ve bankanın ek bir teknolojik önlemi bulunmadığını belirterek davayı reddetti.

Ancak Yargıtay bankayı sorumlu tuttu

Ancak Yargıtay Hukuk Kurulu bu kararı bozdu ve hesaptaki paranın güvenliğinden bankayı sorumlu tuttu. Kararda ayrıca, davacının elektronik işlem sözleşmesi içeriğine göre bankanın şifre ele geçirilmesini önleyecek önlemler almadığı ve davalı bankanın teknolojik yönden yeterli güvenliği sağlamadığının anlaşıldığı kaydedildi.

Bu ve buna benzer durumlarda emsal karar olabilecek bu kararı sizlerle paylaşmak istedik. Umarım böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.. Ancak karşılaşmanız halinde Yargıtay kararını kullanabilirsiniz. Tabi ki her bankanın internet güvenlik uygulamaları birbirinden farklılık gösterir. Bankalar bu konuda sürekli güvenlik arttırıcı tedbirler almaya devam ediyor. Ancak kullanıcıların da dikkatli olmasını, şifre seçimine önem vermesini tavsiye ederiz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar