Yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz için yapılandırabilirsiniz. Bunun için ya bankanızla ya da borcunuzun devrolduğu varlık yönetim şirketiyle bir temasa geçip borcunuzu yapılandıracağınıza dair bir protokol imzalamanız yeterli. Ancak ya sonrası… Yapılandırma yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Yapılandırma nasıl olmalı?

Yapılandırma sonrasında borcunuzu ödemezseniz ne olur? Bu soruları şöyle yanıtlayabiliriz: Öncelikle yapılandırma yaparken ödeme gücünüze göre taksit aralığı seçmek çok önemli. Çünkü bir kez daha ödemelerde sorun yaşamamak için gerekirse vadeyi uzatın ancak ödemeyi düzenli yapmanız gerekir. Diyelim ki yine protokole uymadınız ve ödeme yapamadınız o zaman yeniden yapılandırma protokolünde nasıl bir hüküm varsa ona tabi tutulursunuz.

Borcun ilk haline döner

Genelde protokollerde ödeyemediğiniz noktadan itibaren borcun ilk haline döner. Ancak yine ödenmezse yasal takip başlar. İcra takibi ve sonrasında bu süreç devam eder. Ancak yasal takip, icra takibi gibi durumlar sizin için hem daha maliyetli olur hem de ilerleyen yıllarda kredi çekmek istediğinizde başınıza dert olur. Kredi borcunu nasıl yapılandırabilirim başlıklı yazımızdan da konuyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar