Son zamanlarda bir banka kredisine mi başvurdunuz? Eğer olumsuz yanıt aldıysanız üzülmeyin: Sadece siz değil, eskiye göre kredi başvurusu yapan daha çok sayıda insan olumsuz dönüş aldı. Bankaların bu yıl kredi verme iştahlarında azalma görülüyor.

Biz nereden biliyoruz?

Ekonomik verilere göre Ocak 2012’de bankaların kredi onay oranları geriledi. Bankaların toplam kredi hacmi, 1 haftada yaklaşık 5,5 milyar lira azalarak, 6 Ocak itibarıyla 687 milyar 744 milyon lira oldu. Katılım bankaları dahil, mali kesim hariç tüketici kredileri de sadece yüzde 0,01 artış gösterdi. Tüketici kredileri 168 milyar 429 milyon liradan  168 milyar 442 milyon liraya yükseldi

Siz ne yapabilirsiniz?

Öncelikle, paniğe kapılmanıza gerek yok! Bazı bankalar hala kredi onay oranlarını 2011 son çeyrek seviyelerinde, yani bugünden daha yüksek tutmaya çalışıyor.  Kredi talebinizi tek bir bankadan değil, bir kaç banka üzerinden alternatifli göndererek şansınızı artırın. Çünkü tüm bankaların kredi onay politikaları birbirinden farklıdır. Bir bankanın riskli grupta gördüğü bir müşteri diğer banka için kredi vermeye uygun bulunabilir. 

Unutmayın:

Vites değiştirmiş olsa da kredi ihtiyaçlarınızı karşılayacak size uygun banka bulma şansınız 2012’de de devam ediyor. Sadece karşılaştırın ve daha çok bankaya başvurun!
 

Aşağıdaki güncel ihtiyaç kredisi seçeneklerini gözden geçirerek, değerlendirmeye hemen başlayabilirsiniz.

 

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorumlar (5)